Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Yüz İçin Evde Hazırlanan Kolay Maskeler

Yüz bölgesi, kadınların hatta günümüzde erkeklerin de en önem verdiği bakım yerlerinin başında geliyor. Dışarıdan bakıldığında en dikkat çeken yer olması sebebiyle, bakımlı görünen bir yüz ile aynaya baktığınızda hem kendinizi sağlıklı hissedebilir, hem özgüveninizi yerinde tutabilir, hem de etrafınıza pozitif enerji saçabilirsiniz.

Yüz bakımında en önemli unsur, doğru cilt tipleri için doğru ürünler kullanmaktır. Bu da cilt tipinizi tanımaktan geçer. Cilt tipleri kuru, karma ve yağlı olmak üzere üçe ayrılır.

Yüz bakımında asıl amaç cilt tipinin ihtiyacını bilip, yüzdeki yağ ve su oranını dengelemektir. Bunun için esas yardımcımız aslında yüz maskeleri. Yüzünüz için evde hazırlayacağınız kolay maskeler size doğal ürünlerle güvenilir bir cilt bakımı sunar. Aynı zamanda cebinizi de rahatlatır.

Gelelim cilt tipinize göre evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maske tariflerine. Maskeleri uygulamadan önce cildinizi derinlemesine temizlemeyi unutmayın. Cildinizi makyajdan arındırdıktan sonra, tonik işlevini gören gülsuyu ile temizlemenizi öneririm. Cildinizi derinlemesine temizleyecek, gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır.

Kuru ciltler için: Bir çorba kaşığı şekeri birkaç damla zeytinyağıyla birlikte iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak sürün. Biraz bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Göz çevrenize uygulamamaya özen gösterin. Ayrıca zeytinyağı ile 3-4 çorba kaşığı bal ve bir yumurta sarısını karıştırarak cildinize yedirerek de mükemmel bir sonuç alabilirsiniz.

Yağlı ciltler için: 2 yemek kaşığı portakal suyunu 2 yumurta akıyla iyice karıştırın ve temizlenmiş cildinize sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizleyin.

Yulaf ezmesi de yağlı ciltlerin en büyük kurtarıcısı olarak bilinir, ciltteki fazla yağı alır ve siyah nokta oluşumunu engeller. Yulaf ezmesi maskesi için pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra iyice ezin. Ezilmiş yulafı yüzünüze sürün. 15 dakika kadar bekledikten sona ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Karma cilde sahip olanlar, T bölgesi için yağlı ciltler için olan maskeleri; kuru bölgeler için de kuru ciltler için olan maskeleri uygulamalıdırlar. Yulaf ezmesi + zeytinyağı karışımı karma cilde sahip olanların kurtarıcısıdır. Yulaf ezmesiyle fazla yağı dengelerken, zeytinyağı ile de cildiniz nem kazanacaktır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×