Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Yemek Yeme İsteği ve Zayıflama

İnsanlar milyonlarca yıl boyunca, tıpkı akrabalarımız şempanzeler gibi acıkmadan yemek yemediler. İşte bu yüzden, sık sık yemek yiyin önerisini doğru bulmuyorum. Bir geyik yavrusunu yakalayan leoparlarla ilgili bir belgesel izlemiştim. Bir süre hayvanla oynadıktan sonra, karınları aç olmadığı için hiçbir şey yapmadan bırakıp gittiler. Hazır bir av bulmuşken, şunu midemize indirelim demediler.

Yalnızca beyninizin düşündüğünü sanmayın. Bütün hücrelerimizin aklı vardır. Şartlara uyum sağlamaya, sizin onlara sağladığınız düzene uymaya çalışır, bu sırada da çok kolay alışkanlık edinirler. Eğer kendinizi günde iki kez yemek yemeye alıştırırsanız, midenizdeki hücreler ve hazım sisteminizdeki salgı bezleri kendilerini ona göre ayarlarlar.

Üç kere yerseniz, ayar ona göre yapılır. Tıpkı, bir akşamcının alkol vakti geldiğinde alkol istemesi gibi yemek vaktiniz yaklaştığında hazmedici salgılar devreye girer. İlk lokmanın ağzınıza girmesiyle hatta girmesine bile gerek yok yiyeceği görmeniz ya da kokusunu almanızla salgı bezleri çalışmaya başlar. Barsaklarımızdan emilen besinler, kanımıza şeker olarak geçer. Pankreas bezimiz “insülin” adını verdiğimiz hormonu salgılamaya başlar.

Yemekten hemen sonra yükselmeye başlayan kan şekeri yaklaşık 22,5 saat sonra insülinin etkisini göstermesiyle tekrar düşmeye başlar. Bu andan itibaren pankreas bezinden salgılanan ikinci bir hormon olan “glukagon” devreye girer. Glukagon hormonunun görevi, karaciğerde depolanmış olan şekerin kullanıma sokulmasıdır. Bir nevi depodaki benzinin kullanılmasını sağlar ve enerjimizin tükenmesini engeller.

Yorum Yapılmamış

REKLAMLAR
Kategoriler

×