Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Yağlı Ciltler İçin Maske Ve Bakım Kürleri

Cildiniz neden yağlanır?

Yağlı bir cilde sahip olmanın bir çok nedeni olabiir. Metabolizmanın düzenli çalışmaması, dengesiz beslenme, ve vucut dolaşımındaki bozukluklar cilt yağlanmalarının ana nedenlerinden bazılarıdır. Cilt yağlanmasında çözüm bulamayacağınız tek etken madde genetik özelliklerinizdir. Yeterli derecede yapılmayan temizlikte cilt yağlanmalarına sebebiyet verir. Cildinize uygun temizlik ürünleri kullanmadığınız durumlarda da cilt yağlanması problemi yaşayabilirsiniz. Fakat cilt yağlanmalarının sebebi sadece fizyolojik olmayıp psikolojik etkenlerde cilt yağlanmalarına neden olabilir. Örneğin günlük hayatta ve iş hayatında yaşanan sıkıntı ve stres cilt yağlanmalarına sebebiyet verir. Ruhsal açıdan sağlıklı olmayan bünyede her organ gibi deride tepki verir ve cit yağlanmaları oluşur. Sebum tabakasının (yağ tabakası) yüzde yüzde yarattığı etki cildin parlamasına karşın soluk bir renge sahip olan bir cilt tipidir.

Yağlı ciltler için evde yapılabilecek maske ve kür tarifleri

limon kabuğu kürü;

Malzemeler

iki çorba kaşığı yulaf unu,

iki çorba kaşığı limon rendesi,

altı çorba kaşığı buğday kepeği,

yeteri kadar su.

Yapımı ve uygulaması: bir kapta karıştırılan malzemerin üzerine yeterli bir miktarda su eklenir. Üzerine su eklenen karışım lapa haline gelene kadar karıştırılır. Dairesel hareketlerle cilde uygulanan karışım 3-4 dakika ciltte bekletildikten sonra cilt yıkanarak temizlenir. Limon kabuğu kürünü haftada 1-2 defa cilde uygulayabilirsiniz.

Kahve kürü;

Malzemeler

İki çay kaşığı zeytin yağı,

İki çay kaşığı kuru kahve.

Yapımı ve uygulaması: bir kase içerisinde kahve ve zeytin yağı karıştırılır. Karışım hazırlandıktan sonra temizlenmiş cilde dairesel hareketler yapılarak uygulanır. Dairesel hareketlerle cilde uygulanan kahve kürü 2-3 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanarak temizlenir. Kahve kürünü haftada bir kez kullanmanız yeterli olacaktır.

Yumurta akı maskesi;

Malzemeler

Bir adet yumurta akı,

Bir adet salatalık (rendelenmiş olacak),

Bir tatlı kaşığı elma sirkesi,

İki tatlı kaşığı limon suyu,

Dört tatlı kaşığı nane çayı,

Yapımı ve uygulaması: bir kapta yumurta akı iyice çırpılır ve diğer malzemeler üzerine eklenip iyice karıştırılır. Göz çevresi hariç cilde dairesel hareketler yaparak uygulanır. 10-15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir.

Badem kürü;

Malzemeler

Üç tane badem içi,

Yeterli miktarda su.

Yapımı ve uygulaması: badem içi un haline gelene kadar ezilir. Üzerine yeterli miktarda su eklenen badem içi macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Dairesel hareketler yapılarak temiz cilde uygulanır. 2-3 dakika bekletildikten sonra su ile yıkanarak temizlenir. Badem kürünün haftada bir kez cilde uygulanması yeterli olacaktır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×