Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Uçurtma Yapımında Kullanılanlar

  • Kasım 13, 2019
  • by

Uçurtma, geniş yüzlü bir kumaş veya kağıt parçasının rüzgar yardımıyla havada uçması prensibine dayanarak üretilen oyuncaktır. Uçurtmalar, kutu veya üçgen prizma gibi hacme sahip şekillerde de inşa edilebilen ve patentli kişilerin veya tekerlekli araçların çekilmesinde, meteorolojik gözlem cihazlarının yükseklere çıkartılmasında da kullanılan ancak ülkemizde sadece çocuk oyuncağı olarak tanınmaktadır.

Uçurtma yapımında çeşitli gereçler kullanılır. Bunlar:

Makas

Uçurtma yapımında kullanılan kumaşları düzgün kesmek zor bir işlemdir. Kesimi makas ile yapacak olursanız, yamuk kesme olasılığınız yüksektir. Makas kullanarak düzgün kesim yapabilmek için, kumaşı katlayıp bu şekilde kesim yapmanız uygun olacaktır. Katlı kumaş kesimi alışkanlık isteyen bir iştir. Yeterince pratik yaptıktan sonra, makas kullanarak hızlı ve kolay kesim yapabilirsiniz.

Maket bıçağı ve dairesel bıçak

Polyester kumaşlar maket bıçağı ve cetvel yardımıyla kolayca kesilebilirler. Kumaş kesiminde dairesel bıçaklar da kullanılmaktadır.

Havya

Havya, elektriksel ve elektronik malzemeleri lehimleme işleminde kullanılmaktadır. İki tür havya vardır. Bunlar kalem tipi ve tabanca tipi havyalardır. Kalem tipi olanlar daha kullanışlıdır. 25 Watt’lık ya da 100 Watt’lık bir havya işinizi görecektir. Havya ile yapılan kesim işlemine “sıcak kesim” denmektedir. Sıcak havya, polyester kumaşın kenarlarını eriterek, zaman içersinde iplerin saçaklanmasını engelleyerek uçurtmanızın uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Kesim için uygun zeminler

Kesim matı ve pvc yer kaplaması

Kesim için büyük kırtasiyelerde kesim matları satılmaktadır. Ancak matlar oldukça pahalı gereçlerdir. Büyük kumaş kesiminde ise en uygun çözüm PCV kaplama malzemeleridir. 120cm x 80cm boyutlarında satın alacağınız bu tür bir kaplama malzemesi işe yarayacaktır. Alacağınız kaplama malzemesinde dikkat etmeniz gereken husus, malzemenin üzerinde kabartma desen bulunmaması ve malzemenin çok yumuşak olmamasıdır.

Cam

Cam ilk başlarda iyi iş görse de zamanla üzerinde kesim izleri oluşur. Bir sonraki kesimde bıçağınız bu kesim izine girer ve yamuk kesime sebep olabilir. Bununla birlikte, cam üzerinde kesim yapmak bıçakları hızla köreltecektir. Eğer cam kullanacaksanız elinizden geldiğince bastırmadan ve cam üzerinde derin çizikler oluşturmadan kesim yapmalısınız.

Bunun yanında, sıcak kesim için en uygun malzeme camdır. Havya cama zarar vermeyecek ve üzerinde oldukça rahat kayacaktır.

Mukavva

Mukavvalar tek kullanımlıktır. Ancak her kesimden sonra üzerindeki çiziklerin artması ve derinleşmesiyle, işe yaramaz hale gelir. Sıcak kesimde mukavvadan yararlanabilirsiniz. Ancak unutmayın, havya ile çalışırken kağıt ve kumaş alev alabilir.

Gazete

Gazete kesim konusunda en son tercih olmalıdır. Zira gazete üzerinde kesim yapıldıkça sayfalar parçalanır ve kumaş altında bozuk bir zemin meydana gelir. Ayrıca gazete kağıdı kolay tutuşabildiğinden, sıcak kesim için pek elverişli değildir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×