Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Tüp bebek nedir? Nasıl yapılır? Öğretim Konusu

  • Temmuz 21, 2019
  • by

Tüp bebek nedir öğrenelim!

Tüp bebek, hamle kalamayan ve klasik bir yöntemle gebele kalınması için uygulanan tedavi yöntemine tüp bebek denir.

Tüp bebek işlemi, erkek ve kadının döllenme hüzrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilerek meydana getirilen embriyoların rahme transferidir. Uzmanlar tarafında ve laboratuvar ortamından yapılan bu işlemler kendi kendine (in vitre fertilizasyon) veya alanında uzman kişilerin manuel olarak ( el ile) tek yumurta içerisine erkek döllerinin verilmesi ile (mikroenjeksiyon) meydana gelir.

Bu tedavi yöntemi, daha öncesinde enfeksiyon ile cerrahi müdahalenin ardından tülerinde daimi sorun oluşan kandınlar için yapılmaya başlanmış ve kısa zamanlar sonunda aynı işlem kısırlık ile karşılaşan kadınların tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır. Sebebi belli olmayan kısırlık olguları ile erkekten kaynakalanan ksırlık nedenleri tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Bu tedavi için kısa bir açıklama yapmak gerekirse, erkek ve kadının üremeye yarayan hücrelerinin vücut dışında uygulanan yöntemler ile döl tutmaya yarayan uygulama işlemine verilen addır diyebiliriz.

Uygulamanın yapıldığı hem erkek hem de kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığına eşdeğer ortamlarda 48 saat durdurulmaktadır. Geçen bu süre zarfında bekleyen yumurtaların hemen hemen yarısında döllenme meydana gelir. Oluşan bu döllenmiş yumurtalara cenin (embriyo) ismi verilir ve son olarak kadının rahmine yerleştirilir.

Ceninler (embriyolar) rahimin içerisine rahim ağzı yolu ile ince bir katater yardımı ile enjekte edilir. Yapılan bu işlemler sonucunda tüp bebek tedavisi başarı oranı %50’dir. Yine bu konuda hatırlatma; oluşan bu gebeliklerin bir kısmı düşük olarak sonuçlanmaktadır.

Bir tablo oluşturmak gerekirse;

  • Tedaviye katılan sayısı: 100
  • Hamile kalan sayısı: 50
  • Düşük yapan sayısı: 10
  • Çocuk sahibi olan sayısı: 40’tır.

Başarı oranları %70 veya %80’ lere varabilir ama geriye kalan %20 ve%30’luk dilimde tıbbın en üst teknolojileri kullanılıyor olsa bile çocuk sahibi olamazlar.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

Bebek ve Oyun

Bebek ve Oyun

Aralık 01, 2019
2020 Kısa Saç Modelleri

2020 Kısa Saç Modelleri

Kasım 30, 2019

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×