Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Sevgi Dolu, Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları

Mutlu aile olmak için neler yapabiliriz

Önce kendimizi sorgulayalım

* Mutluluk insanın kendisini bilmesiyle başlar. Eğer siz mutlu değilseniz ailenin diğer fertleri de mutlu olamaz. İşe kendimizi bilmekle hatta sorgulamakla   başlayalım gün içinde ‘ben nasıl bir anne yada babayım’  ‘sıkıntılı mıyım’  ‘endişeli miyim’ agresif miyim’   ‘heyecanlı mıyım…’ diye bir soralım. Hayatın karmaşasından bir anlık sıyrılıp bunları kendimize sorarsak  yaptıklarımızın farkına varabiliriz.

* Çocuğumuza her zaman  yanında olduğumuzu hissettirelim. Hata da yapsa ‘ ben de senin yaşlarında iken aynı şeyleri yapmıştım’ demekten korkmayın. Öyle anlar oluyor ki  bizler çocuklarımızın annesi babası olmaktan çıkarak, öğretmeni, hakimi, polisi, jandarması,savcısı  oluyoruz.Elbette çocuğumuza doğruyu yanlışı öğreteceğiz,fakat bunları öğretirken  avuçlarımızda ürkek, narin,kıpır kıpır bir can olduğunu da unutmayacağız

Hayatta okul herşey demek değil

*Farkında olmamız gereken şu; çocuğumuzun onlarca  öğretmeni var zaten ama  bir tane annesi bir tane babası var.Ne yazık ki bizler bazen bunu unutuyoruz. Günün karmaşasından çıkıp huzur bulacağı sıcacık ev ortamını ne yazık ki okul ya da dershane ortamı yapıyoruz. Bunu yaparak da   çocuklarımıza çok büyük bir yanlış yapıyoruz.Farkında olmadan bunaltıyoruz ,iyi bir yerlere gelsinler derken onları hepten kaybediyoruz. Düşünsenize çocuklarımızın hayatı kreş’ten başlarsak yıllarca bir odada geçecek zaten, okullar, dersler, sınavlar  onları fazlasıyla yoracak.Bizim yapmamız gereken evde onlara sağlıklı, huzurlu ,mutlu olacakları ortamları sağlamak.

Çoğu şeye çok erken sahip olunuyor

*Çocuklarımıza imkanlar sunarken  yaşlarına göre davranmalıyız .Çocuklarımız birçok şeye çok erken sahip oldukları için doyumsuz hatta mutsuz,huzursuz.Bizler ne kadar çok imkan sunarsak sunalım onlar az olduğunu düşünüyor. Malesef  şimdiki kuşak böyle.

* Mutsuz olmalarında bizimde payımız var.Bizimde yanlışlarımız var;iki yaşındaki çocuğun eline oyuncak vermemiz gerekirken,telefonu veriyoruz fotoğraf ,video çekip izliyor.Sevgili anne babalar sorarım size bu çocuk dokuz on yaşına geldiğinde de yirmi yaşında yapması gerekeni mi yapacak?


Kırsaldaki çocuklar bazı konularda daha şanslı 


* Anlatmak istediğim  çocuğumuzu teknolojiden uzak yaşatmak değil,teknolojiyle yeri ve zamanı geldiğinde sırasıyla tanıştırmak.Çözüm; çocuklarımızı küçük yaşlarda ,yanımızda oldukları ve sadece bizi örnek aldıkları zamanlarda sevmek çok sevmek hata yaptıklarında onları kırmadan nasıl yaklaşacağımızı bilmek,nine ve dedelerimiz gibi hoşgörülü olmak.

*Kırsal kesimde yetişen çocuklar yokluktan olsa gerek teknolojiyle daha geç tanıştıkları için daha bir sosyal, daha bir içten ve daha bir mutlu.Kırsaldaki çocuk hayatın ilk yıllarında bile zorlukları görüyor,belki bir yürüteci bile olmuyor ama anne ya da babasının elini tutarak yürümeyi öğreniyor. Biberonu değil annesini emiyor, yere düşen şekeri atmadan temizleyerek yemeyi öğreniyor,belki mikropla çok erken tanışıyor ama çok erken de bağışıklık kazanıyor,çok soğuk havada karlara gömüle gömüle oynuyor şehirdeki çocuklar gibi çıkarsam hasta olurum diyerek,hastalık hastası yetişmiyor.Hal böyle olunca da çocuk oyun çağında teknolojiyle değil ,doyasıya oyunla yaşıyor.

Onu samimi bir şekilde dinleyin

* Çocuğumuzla karşılıklı diyaloğumuz çok önemli. Birbirinizi anlamıyor sürekli tartışıyor işin içinden çıkamıyorsanız,  çok sevdiği bir yerde oturarak ona anlaşmazlıktan kaynaklanan üzüntünüzü belirterek,onunla yumuşak bir dille konuşun onu üzmek istemediğinizi belirtip kendisini anlama konusunda size yardımcı olmasını isteyin.Onu sonuna kadar sinirlenmeden bağırmadan dinleyin.Unutmayın “tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır”

* Çocuklarımızla dertleşmeliyiz. Hatta kendisine on yıl sonra kendini nerede görüyorsun  diye sorun , size göre olmayacak  derecede büyük idealleri olsa bile,her zaman onunla olarak her türlü yardıma hazır olduğunuzu hissetmesini sağlayın.Çocuğumuzun kendisine güvenildiğini bilmesi ona başarı konusunda hırs ve   cesaret kazandırır.Sonuç olarak mutlu olabilmenin yolu sevgi ve hoşgörüden geçiyor.

Yorum Yapılmamış

REKLAMLAR
Kategoriler

×