Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Sarımsağın Faydaları ve Yan Etkileri

  • Kasım 30, 2019
  • by

Sarımsak, damar sertliğinde, tansiyon düzenlenmesinde, mide ve bağırsak faaliyetlerinin arttırılmasında kullanılır. Tifo ve dizanteriye karşı etkilidir. Romatizma, varis, astım gibi hastalıkların tedavisinde, idrar ve balgam söktürmede, solucan düşürmede, hazım ve sindirim işini kolaylaştırmada, mide ve bağırsak kurtlarının düşürülmesinde, mikrop öldürmede faydalanılır.

Bunların yanında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Bölümü, kansere iyi geldiği için sarımsak yenilmesini önermektedir.
Kalp adalelerini kuvvetlendirir, mesane taşlarını düşürür, zehirli hayvan sokmalarında zehrin panzehridir. Kolesterolü ve kandaki doymuş yağ oranını düşürür. Basura faydalıdır.

Vücut ısısı düşük olanların vücut ısısının yükselmesine yardımcı olur. Balgam söktürücü etkisi vardır. Felç olayı yaklaştığı zaman yenen sarımsak felce fayda verir. Meniyi toplar, tıkanıkları açar, gazı ayrıştırır, susuzluğu keser, karnı yumuşatır, boğazı temizler, yerleşmiş olan zehir ve suların değişmesine yardımcı olur.

Soğuktan kaynaklanan göğüs ağrısına fayda verir. Sirke, tuz ve bal ile karıştırılıp çürümüş haldeki öğütücü dişin üzerine konduğunda dişi parçalar ve çürütür. Ağrıyan düşün üzerine konduğu zaman ağrıyı keser. Dövülmüş sarımsak bal ile alındığında balgam söktürür. Kurtçukları düşürür.

İnsan üzerinde yapılan çalışmalarda düzenli olarak sarımsak yenmesi ile mide ve kolon kanseri riskini düşürdüğü tespit edilmiştir.

Yan Etkileri: Susuzluk getirir, baş ağrısı yapar, beyne ve gözlere zarar verir, görmeyi zayıflatır, cinsel isteği azaltır, safrayı harekete geçirir, şişlik yapar, ağız kokusunu bozar, bu kokuyu gidermek için karanfil veya sedefotu yaprağı çiğnenir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×