Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Sağlıklı Yaşam Ve Spor

”İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar.” – Johann Wolfgang von Goethe. İnsan sağlığı her şeyden önce gelir derler ya, sanırım yaşlanıncaya veya hasta olup yataklara düşünceye kadar farkına varamıyor kimse bunun. Kaybettiğinde anlar insan sahip olduğu şeyin kıymetini. Ne kadar acıdır ki tekrar sahip olamayabilir. Sağlık da bunun gibidir. Goethe’nin o çok anlamlı sözü ne kadar da doğru. Bir gerçeği gözler önüne seriyor adeta. Lakin anlayamıyoruz öyle değil mi? Yıllarca çalışıyor insanoğlu, gecesini gündüzüne katıyor belki de zengin olmak, çok fazla para kazanma uğruna. Ama hayat işte, uğruna sağlığını yitirdiği işlerden kazandığını yine sağlık için harcamak zorunda kalıyor insan. Goethe anlam veremiyorum diye serzenişte bulunuyor, uyarıyor ya kendince.

Tabi ki insan çalışmalı, kazanmalı ama iyi yaşamalı. Düşünmeli sağlığını. Ne yapabilir peki sağlıklı olabilmek için? Şimdi bunlardan bahsedelim. Spor ve beslenme, sağlıklı ve uzun bir hayat için yapılması gereken en önemli iki faktördür. Birbirinden bağımsız olarak düşünülmemesi gereken bu faktörler; huzurlu ve dinamik bir yaşantıya sahip olmak adına, bizler için vazgeçilmez olmalıdır. Hayatımızı idame ettirmek için ne kadar çok şey istiyoruz vücudumuzdan. Mesleğimizin her türlü şartlarına uyum sağlıyoruz. Bazen oldukça ağır işler yapıyoruz ve yıpratıyoruz kendimizi. Peki bu oranda kendimize dikkat ediyor muyuz? İhtiyaçlarını, doğru besinleri veriyor ve doğru hareketleri yaptırıyor muyuz vücudumuza? Eğer bunları yapamıyorsak yarı yolda bırakacaktır elbet bir gün bizi. Zaten herkes bir gün hayatını kaybedecektir diye içinizden geçiriyorsanız, daha yola çıkmadan ne kadar da zayıf olduğunuzu kanıtlamış olursunuz.

Sağlıklı bir vücut denildiğinde sadece sağlam ve kaslı bir kütle olarak görmemek gerekir bedeni. Sağlıklı insan yaşamının her alanında kaliteli bir hayatın peşinde koşan insandır aslında. Yaptığı her işi üst seviyelere taşımaya çalışan bir kişilik olmuştur artık. Bir dayanak noktası, bir bilimsel cevabı olur her zaman aklındaki sorulara karşı. Çözümü üreten olamasa bile o an, bir yol bulur ya da bir araç doğruya giden. Sağlıklı hayat budur işte. Herkes için de bir hedef olmalıdır böyle bir yaşam. Bu yaşamı elde etmek için bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum sizlere. Spor yapmak belki de herkes tarafından kabul görmüştür sağlıklı bir hayat için, fakat bir türlü bu alışkanlığı elde edememiştir insanlar. Nedenini anlayamadan zaman akıp gider ve biz de, o bir hevesle almış olduğumuz eşofman takımlarımızı uyumak için kullanıyor olmuşuzdur.

Yeni aldığınız bir kıyafete bile vücudunuz kısa zamanda alışamıyorken insanın spora hemen alışamamasını normal karşılıyorum. Hatta bir sır vereyim size ben de spora karşı çok mesafeliydim bir zamanlar. Ama bunu azimle yendim ve artık spor yapmadan duramıyor hale geldim. Eminim sizler de böyle olacaksınız. Başlamak için bir adım atın yeter. Spor yapmak demek harıl harıl çalışıp kaldıramayacağınız ağırlıkların altına girip enerjiniz kalmayıncaya kadar çalışmak değildir kesinlikle. Yanlış bilinen birçok uygulamalar ve fikirler vardır spor hakkında. Bunlardan biri de spor sonunda kaslarda ağrı hissetmeniz gerektiği bilgisidir. Bunun gibi insanların doğru olarak bildiği ama yanlış olan bilgilerle dolu spor hayatı. Bu yanlış bilgilerden kurtulmalıyız öncelikle. Bizleri spor yapmaktan uzaklaştıran bu yanlış bilgilerden en kısa zamanda kurtulmak gerekir. Doğru bir spor hayatı için öncelikle doğru adımlar atmanız gerekmektedir. Eğer bu yazıyı okuyorsanız ilk adımı doğru atmış bulunmaktasınız. Bizi takipten ayrılmayın. Saygılar..

Yorum Yapılmamış

REKLAMLAR
Kategoriler

×