Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Sağlıklı ve Güzel Saçlara Sahip Olmanın 5 Kolay Yolu

Saçar, bir kadının en güzel süsüdür. Bundan dolayı, bir kadında ilk dikkati çeken unsur saçlardır. Peki, sağlıklı ve güzel saçlara nasıl sahip olunur?

Saçlar, doğru yöntemlerle yıkandığında sağlıklı ve canlı olur

Saçların en ideal yıkama aralığı, haftada 3 kere yıkamaktır. Sık yıkanan saçlar kurur ve dökülür. Bunun yanı sıra yıpranmasına neden olur. Saç yıkama teknikleri oldukça önemlidir. Fazla sıcak veya fazla soğuk suyla yıkanan saçlar zarar görür. En ideali, ılık su ile yıkamaktır. Saç tipine uygun şampuan ve saç kremi kullanılmalıdır. Fazla şampuan ve saç kremi kullanmak da doğru değildir. Avuç içine dökülen şampuan, bir bozuk paranın büyüklüğü kadar olmalıdır. Yoksa saçlara zarar verir. Saç kremi kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, saç diplerine uygulamamaktır. Saç kremi, sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Saçlar, mümkünse doğal yöntemlerle kurutulmalı, saç kurutma makinesi mümkün olduğu kadar en düşük seviyesinde kullanılmalıdır. Çünkü, sıcak kurutma yöntemleri, saçların çok çabuk kırılmasına ve yıpranmasına neden olur.

Saçlar, iki ayda bir uçlarından kesildiğinde daha sağlıklı uzar

Saçların daha sağlıklı uzayabilmeleri için 2 ayda bir uçlarından alınması oldukça etkilidir. Saçların uçlarında oluşan kırıklar, saçın geç uzamasını ve kötü görünmesini sağlar. Sağlıklı bir saçlara kavuşmak için uçlarından kestirmek, saçların sağlıklı uzamasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, saçların fazla sıkı ve gergin bağlanmamasına özen göstermek gerekir. Fazla çekiştirilen saç, kopmalara ve yıpranmalara neden olur.

Saçlara düzenli olarak bakım yapmak, saçın muhteşem görünmesini sağlar

Düzenli olarak saç bakımı yapmak; yıpranmayı ve dökülmeyi, güçsüzleşmeyi, kurumayı ve kırılmayı önler. Bunun yanı sıra, D, B, ve E vitaminleri, saçların gerekli olduğu vitaminlerdir. Bu vitaminleri içeren bir saç maskesi, kuruyan ve yıpranan saçlar için oldukça yararlıdır.

Kuru saçlar için evde yapılacak kürle, saçlarınızı nemlendirebilirsiniz

Yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı su, bir kapta karıştırılır. Saçların diplerinden başlayarak, saç uçlarına kadar masaj yaparak sürülür. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra şampuanla yıkanarak temizlenir. Saçların ışıl ışıl parladığını ve nemlendiğini göreceksiniz.

Yağlı saçlar için evde yapılacak kürle canlı saçlara sahip olun

Yarım su bardağı badem yağı, 10 damla limon suyu ve 2 yumurta sarısı bir kapta iyice karıştırılır. Saçlara masaj yaparak iyice yedirilir. Yarım saat bekleme süresinden sonra, saçlar şampuanlanarak yıkanır. Bu saç maskesi sayesinde, saçlar daha sağlıklı ve daha güzel görünür.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×