Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak

Sağlıklı saçlara sahip olmak gibi bir amacınız varsa, yapmanız gereken ilk şey; var olan saç sorunlarınızı çözmektir. Örneğin ciddi saç dökülmesi sorunları yaşıyorsanız, sebebinin araştırılıp buna göre tedavi edilmesi gerekir. Saç bakımında yapılan büyük hatalardan biri de, kulaktan dolma bilgilere veya yanıltıcı reklamlara aldanıp, doktor önerisi almadan kullanılan ürünlerdir. Saç dökülmesi sorunu, eğer tiroid bezi kaynaklı olabileceği gibi hormonal bir sebepten yaşanıyorsa dışarıdan kullandığınız veya kullanacağınız ürünlerden hiçbir zaman istediğiniz gibi bir sonucu alamazsınız. Saç sağlığınızı en az vücut sağlığınız kadar önemsemelisiniz. Çünkü yaşadığınız birçok saç sorununun altında daha ciddi sağlık sorunları yatıyor olabilir. Bunların dışında ise, aşağıda bulabileceğiniz birkaç küçük öneri ile sorunlarınızdan kurtulabileceğinizi umuyoruz.

Öneri 1- Saç diyetine girin: Yapacağınız bir saç modelinin iyi görünmesini istiyorsanız, ilk olarak sağlıklı saçlara sahip olmalısınız. Nasıl günlük cilt bakımı rutinlerine sahipseniz, aynı şekilde bir saç bakım rutinini de uygulamalısınız. Örneğin makyaj yapmadan önce nemlendirici kullanarak cildinizin daha canlı ve makyajınızın daha dayanıklı olmasını sağladığınız gibi, kullandığınız saç ürünleri sayesinde de sağlıklı, hacimli ve parlak saçlara sahip olabiliriz.

Öneri 2- Nemlendirme: Özellikle mevsim geçişi zamanları saçlarınız daha çok kuruma eğilimde olacaktır. Saçınıza haftada bir ya da iki kez nemlendirme özelliği iyi olan bir maske uygulamalısınız. Saçınızı nemlendirirken veya bakım yaparken de sakın aşırıya kaçmayın! Bakım kremi, maske, kürler derken bütün bu ürünleri bir arada kullanmak saçlarınıza yarardan daha çok zarar verebilir. Çünkü bu tür ürünlerden fazlası saçları ağırlaştırır ve cansız bir görünüme sebep olur.

Öneri 3- Şampuan kullanımı: Saçlarınızı yıkarken çok fazla şampuan kullanmaya ihtiyacınız yok. Çünkü fazla şampuan saçlarınızı ağırlaştıracak ve kurutacaktır. Şampuanınızı biraz ılık suyla inceltip kullanabilirsiniz. Saç uçlarınız daha çabuk kuruyup kırılma eğiliminde olduklarından, saç uçlarınızı şampuanlamayın. Saç diplerinize sürdüğünüz şampuan, su ile birlikte aktığında zaten saç uçlarınızdaki kiri alıp götürecektir. Herhangi ekstra bir uygulamaya gerek yoktur.

Öneri 4- Soğuk suyla durulayın: Soğuk kış mevsiminde bu önerinin ne kadar zor uygulanabileceğinin farkındayım. Ancak sıcak suyla yıkamak, saç derinizi yıpratarak, saçınızda kepek oluşumuna sebep olabilir. Durulamayı, suyu mümkün olduğunca soğutarak yapmayı tercih edin. Bu sayede saçlarınızın daha parlak ve daha canlı göründüğünü de fark edeceksiniz. Genel olarak yaptığımız büyük hatalardan biri de banyo sonrası saçlarımızı hunharca ovalamaktır. Ancak bu işlem, ıslakken kırılmaya daha yakın olan saçlara ciddi bir zarar vermektedir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınızı nazikçe, yalnızca fazla suyunu alacak şekilde havluya sarmanız yeterlidir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×