Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

”Responsive” Tasarım Web’in Geleceği Mi?

  • Mayıs 26, 2019
  • by

”Responsive’ tasarım” diye birşeye kulağınız muhtemelen aşinadır. Akıllı telefonlar, Ipad ve türevlerinin kullanımının yaygınlaşması web tasarımcıları, bu aygıtlara uygun hale gelebilecek tasarımlara yöneltti. Örneğin, küçük bir akıllı telefondan internete bağlanan birisi internet sitesinin tamamını görebilmek için çok fazla sağa sola hareketler yapmak zorunda kalıyordu, responsive uyumluluk burada devreye girdi ve mobil cihazlardan internete bağlanan kullanıcıları aynı web sitesinin farklı bir arayüzüyle buluşturdu.

Bunun dışında responsive uyumlu web sitelerinin diğer avantajı da mobil internet kullanıcılarını daha hızlı sitelerle buluşması. Masaüstü, dizüstü bilgisayarlarla Iphone gibi akıllı cihazların kullandığı tarayacıların farklı olması internette olan herkesi responsive olmaya zorluyor.

Responsive web design, Türkçe’ye ”duyarlı web tasarım” olarak çevrilebilir ki duyarlı kelimesi tam olarak ne olduğunu anlatıyor, internet işlerini bugüne ve geleceğe hazırlayan herkesin uygulaması kaçınılmaz bir özellik olacak.

Bir tasarımın duyarlı olması, tasarımın farklı ekran çözünürlüklerine ve farklı cihazlara, kullanıcı deneyiminde kayıp yaşatmadan uyum sağlaması anlamına geliyor.Responsive olarak tasarlanmış bir web sitesi, herhangi bir cihazda sitenin ekranına sığacak şekilde kendini yeniden şekillendiriyor.

WordPress’te tema üreten Woo Themes, Elegant Themes, Themeforest’ta bulunan çoğu tasarım giderek responsive hale geliyor. Aynı şekilde e-ticaret markaları için tema tasarlayan Magento tasarımcıları da tasarımlarını mobille uyumlu hale getiriyorlar.

Responsive Web Tasarım Gerçekten Tasarımın Geleceği Mi?

Bu konu henüz Türkiye’de fazla tartışılmasa da internette biraz araştırma yaptığınızda tasarımcıların responsiveciler ve responsiveci olmayanlar olarak ayrıldığına şahit olabilirsiniz. Responsiveci olmayanlar responsive tasarımın bugün için zorunlu olduğunu fakat bunun yalnızca birkaç sene sürecek bir trend olabileceğini tartışıyorlar.

Örneğin, dünyanın alanında sayılı web sitelerinden olan Six Revisions(web tasarımcıların ve geliştiricilerinin buluştuğu bir blog) geçtiğimiz günlerde çok tartışılan bir makale yayınladı.

Bu makale responsive tasarımın ”gelecek” olmadığını, yalnızca gelip geçici bir tutku olabileceğinden bahsediyordu. Yazar hipotezini şu örnekle şekillendirdi ve şöyle dedi:

Aşağıda gördüğünüz web sitesi 2000 yılında FWA( web sitelerine ödül veren önemli bir organizasyon ) tarafından senenin web sitesi olarak ödüle layık görüldü. Bu site flash ile hazırlanmış, hani şu flash’ın yaratıcısı Adobe’un bile terkettiği flash. CSS ve HTML5′den sonra hangimiz Flash’ın adını hatırlıyoruz? Bu web sitesine göz atın, fakat dikkat edin, müzik sizi rahatsız edebilir.

Sizde Mobil Uyumlu bir Web Tasarım yaptırmak istiyorsanız Web’S Tasarım doğru adrestir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

İnteraktif Ajans Nedir ?

İnteraktif Ajans Nedir ?

Temmuz 22, 2019
Sanal Dünya Nedir ?

Sanal Dünya Nedir ?

Temmuz 22, 2019
×