Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri
Online Pazarlama Rehberi -2

Online Pazarlama Rehberi -2

  • Mayıs 18, 2019
  • by

Tanımadığınız insanlardan ya da markalardan ne sıklıkla ürün alırsınız? Hiç kapınızı çalan bir pazarlamacıdan bir şeyler satın aldınız mı?

Eğer siz de benim gibiyseniz belki de hiç böyle bir şey yapmamışsınızdır.

İnsanlar sadece güvendikleri, bildikleri ve beğendikleri kişilerden ve şirketlerden satın alırlar. İçerik pazarlamasının amacı potansiyel müşterilerinizle önceden güçlü bir ilişki kurup,  iş satış yapmaya gelince çok zorlanmadan satış yapmaktır.

Çünkü insanlar sizi tanıyor, verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı sizi seviyor ve alanınızda ne kadar bilgili olduğunuzu bloğunuzda/videolarda gösterdiğiniz için de size güveniyorlardır.

Yapmanız gereken tek şey içeriğinizi açık ve net olacak şekilde insanlara sunmaktır. İçeriğin tam olarak hangi konuları kapsaması gerektiği hakkında endişeleriniz varsa bunu 3 türe ayırabilirsiniz.

1) Temel içerik:

Okuyucularınızla en çok paylaşacağınız içerik türü bu olacaktır. Örneğin; eğer bir mobilya üretimiyle ilgili şirketiniz varsa insanlara ev dekoru hakkında bilgi verebilirsiniz, eğer tekstil işindeyseniz moda hakkında yorumlarınız insanlar için değerli olacaktır.

Kısacası hangi iş alanındaysanız o alandaki bilgilerinizi insanların bilmek isteyecekleri şekilde sunmanız işiniz adına yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olacaktır.

2) Kişisel İçerik:

Bir süre sonra okuyucularınızın çoğu sizi daha yakından tanımak isteyecektir. Özellikle alanınızla ilgili kişisel yorumlarınızı, tavsiyelerinizi ve deneyimlerinizi okuyucularınızla paylaştığınızda onlarla daha güçlü iletişim kurabilirsiniz.

Bu da onların size güvenmesini sağlayarak kendileri bizzat sizden ürün alamasa da tanıdıklarına bahsederek satışlarınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

3) Haber İçeriği:

Alanınızla ilgili olan biteni bloğunuzda paylaşmanız hem sizin kendinizi sürekli güncel tutmanızı hem de sizi takip eden insanlar için tek bir kaynak olarak algılanmanızı sağlayacaktır.

Bu konuda yapmamanız gereken tek şey var, o da “her cümlenin başında satış yapmaya çalışmamak”. İnanın göre bundan daha itici bir şey olamaz, ve kimse bir daha sitenize girmek istemez!

SONUÇ: Eğer insanlarla aranızda güven oluşturamazsanız bütün emekleriniz boşa gider. Yüksek kalitede bilgiyi insanlarla paylaşıp onları alanınızda eğittiğiniz zaman insanların dikkatini çekersiniz,  bu da satış yapmak istediğinizde işlerin inanılmaz ölçüde kolaylaşmasını sağlar.

Siz bloğunuzda ne tarz bilgiler paylaşıyorsunuz? Bunlara ilaveten başka eklenmesi gereken bir madde biliyorsanız lütfen paylaşın.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Temmuz 20, 2019
Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Mayıs 26, 2019
×
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish