Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Mehdi ve Mesih Elele…

Bütün insanlar yıllarca bir kurtarıcının geleceği yalanıyla uyutuldu. Bütün bu safsatalar sadece hiçbir yerinden tutulamayan yağlı bir urgandan başka bir şey değildi. Her çekenin elinde kalan sadece pis bir yağ bulaşığı oldu. Bu hiç kimseye bir yararı olmayan koca bir yalandı. Herkes inandı. Oysa ki bir çok mucize reddedilmiş, çoğuna inanılmamışken bu yalana neden herkes inandı. Neden mi çok açık.

Herkes geçmişten çok fazla bir şey beklemez. Ama gelecek öyle mi? Daha henüz doğmamış bir çok yeni umutlar var onda. İnsanların uzaya yerleşme fikri, uzaydan bir yardım eli gelme umudu var. Mehdi ve Mesih gelme hikayesinin altında da aslında bu inanış yatmakta. Gelecekten gelecek olan birileri. İnsanlığı kurtaracak, tüm kötülüklere dur diyecek. Hollywood filmlerinde görmekteyiz. Hep bir kurtarıcı geliyor. Bunun bir insan eliyle olamayacak kadar zor bir şey olduğu kanaatine vardık yada vardırıldık. Bu yüzden gelecekten gelen bu yeni dirilecek olan Mehdi ve Mesih inancı çok iyi geldi bize, hepimize.

Bugün küçücük çocukların bile ağzında bu masallar. Umarım onlar için sadece masal olarak kalır. Bizler ve bizden önce ki bir çok nesil bu yalanlarla büyüdü. Hep kurtarılma umuduyla tembellik yapan insanoğlu böylelikle sabretmeyi öğrendi. Haksızlık karşısında da boyun eğmeyi. Çünkü biri gelecek ve hakkını alacaktı. Halbu ki dünyada bozgunculuk yapmayın diyen Allah bu dünyanın çöküşünün insan eliyle olacağını vurguluyor. Yani ne yaparsak kendimize, yararımızda zararımızda. Düzgün davranışlar sergilersek, doğru tutumlar gerçek haklı seçimler yaparsak bu dünyanın birer cennete dönüşeceği de aşikar. Oysa ki şimdi dönüp, kendimize hep birlikte bakalım, bize neler oluyor. Aynı yatakta ki kocamızdan korkar olduk, aylarca uykusuz kalıp emzirdiğiz canımız olan evlatlarımızdan tedirginiz. Komşudan zaten çekineli ve uzaklaşalı çok uzun zaman oldu.

Şimdilerde de çok basit nedenlerle yayılan ölüm haberlerine bakıyoruz. Kartopu attı öldürüldü, hayır dedi öldürüldü. Daha niceleri. Bütün bunlar karşısında pusan, sessiz kalan insanlar acaba hala Mehdi ve Mesih’i mi bekliyorlar? Ama yok, hala ufukta görünür bir şey yok. Hadi bakalım hepimize iyi seyirler…

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×