Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Lezzetli Yemekler İçin Püf Noktalar

Öncelikle mutfağa girerken belli başlı ön bilgilerden ve pratik lezzet fikirlerinden haberinizin olması yemeklerinizin lezzetli olması için sadece ön bir aşamadır. Bu bilgiler her yemek için ayrı ayrıdır ve genel olarak hepsinde uyulması gereken püf noktaları da farklıdır. İşte lezzetli yemekler için hazırlamış olduğumuz püf noktaları..

lezzetli-yemekler-icin

Patlıcanları tuzlayın
Patlıcanlarını daha güzel ve leziz hale gelmesini istiyorsanız önce güzelce tuzlayın. Bir süre beklettikten sonra soğuk süt ile tuzunu durulayın. Lezzetli bir patlıcan yemeği için patlıcanlarınız hazır.

Patatesleri haşlayın
Eğer patatesi fırında yapacaksanız ve pişme süresinden de şikayetçiyseniz bu önerimiz tam size göre. Önce patatesleri fırına sürmeden önce haşlayın ve çatal veya bıçak yardımı ile patateslere batırın. Fırında patatesiniz artık daha hızlı bir şekilde pişecektir. Hem de lezzetli yemeğinizin patatesleri de lezzetli bir hale gelecektir.

Tart hamurunu açarken poşete sarın
Tart bir çoğumuzun sevdiği bir tatlı pasta türüdür. Eğer bu pastamızın hamurunu açarken kıvamının bozulmasından şikayetçiyseniz güzelce naylon bir poşete sarın daha sonra oklava yardımı ile açmayı deneyin. Bu şekilde hem hamur da sertleşmeyecektir. Lezzetli bir tart için güzel bir püf noktasıdır bu.

Pilav suyuna limon damlatın
Eğer pirinç pilavını tane tane olarak seviyorsanız ve pilavınızın lapa olmasından şikayetçiyseniz pilavın suyuna 3-4 damla kadar limon suyu damlatabilirsiniz. Bu pratik fikir ile aynı zamanda pilavınız bembeyaz olacaktır.

Kızartma kokusuna çare maydanoz
Kızartmayı çok seviyorum ama kokusu bütün evi sarıyor diye şikayet ediyorsanız yapmanız gereken tek şey kızartma yaptığınız yağın içine bir kaç dal maydanoz atmanızdır.

Yoğurtlu çorba yaparken dikkat
Eğer yoğurt ile çorba yapacaksanız aklınızda bulunması gereken şey tuzu en sona bırakmanızdır aksi takdirde yoğurt kesilecektir. Çorbanız da heba olup gidecektir.

Dondurulmuş gıdaları çözerken dikkat
Evet buzdolabının buzluk kısmından çıkarmış olduğunuz ürünleri hızlı çözdürmek için sıcak bir ortama koymanız o üründe bakterilerin ve mikropların oluşmasına neden olacağı için bu işlemden uzak durmanız gerekmektedir. En güzel çözündürme yöntemi yine buzdolabının alt bölgesine koyarak yapılan çözdürme işlemidir. Sıcak ortamda çözdürmüş olduğunuzun besinleri de doğal olarak değişecek ve yemeğiniz lezzetli bir yemek olmaktan uzak kalacaktır. Bu püf noktaları da akılda kalması gereken noktalardır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×