Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Kuzey Buz Denizi Svalbard Takımadaları

Hayret ve hayranlık uyandıran dünyanın buzdan çatısı 81.enlem…

Buz kıranlar ile ilerlerken kırılan buzların arasından çıkan turkuaz mavi renk, müthiş bir görsel şölen sunuyor Oysaki 81.enlemde denizin rengi siyah. Yani o denli derin. Bu bölgede yaban hayatından başka canlı yok. Burası dünyamızdan çok uzakta başka bir gezegen sanki. Svalbard takım adaları İzlanda yıllıklarına göre 1194 yılında Vikingler tarafından keşfedilmiş. Willem Barents ve Jacob Van Heemskerck adlı Felemenk kaşiflerce yeniden keşfedilene dek Avrupa bu takım adalardan haberdar bile değildi. Önceleri kuzey ülkelerinin balina avlayıp, kömür çıkardıkları bu takım adalar, sonradan resmi olarak sadece Norveç’e bırakılmış. Günümüzde ise halen Rusya ve Norveç kömür çıkarma ve ihraç işlemini yürütmektedir.40 kadar ülke ise yerleşim yeri kurma hakkına sahip.

Kuzey Buz Denizi Svalbard Takımadaları “Soğuk Kıyı” anlamına gelen Svalbard takım adalarında sıcaklık yaz aylarında 15 derece, kışın ise -40 dereceye kadar düşüyor. Bölgeye ulaşım yazın Norveç üzerinden oluyor. Bölgeye ayak bastığınızda telefon iletişimini ve e-postalarınızı bir süre için unutmalısınız. Burada dünya ile iletişim yok. Bunun yanı sıra şöyle bir şansınız olacak:7 milyar insana tepeden bakıyor olacaksınız. Ayrıca sadece o coğrafyaya özgü flora ve faunayı daha yakından gözlemleyeceksiniz. Burada dünyadaki tüm bitkilerden birer adet tohumun saklandığı Nuh’un ambarı bulunuyor. Zodyak tekneleriyle fiyortlarda(kızıl fiyord ve sevgi fiyordu)yapacağınız gezi sırasında binlerce kuşu, ördeği ve eriyen buzullardan sonra topraktan fışkıran çiğdemleri ayrıca o bölgeye özgü karanfil ve mor çiçekleri seyre dalabilirsiniz. Son yıllarda alınan çevreci önlemler ile acımasızca yürütülen avlanmalardan biraz olsun rahata kavuşan kutup ayıları, fok ve balinaları fotoğraflamak gerçekten büyük bir şans. Ancak arada bir görünen ayılara yaklaşmak yasak. Sadece uzaktan fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bölgede gezerken soğuktan korunmak için kişisel donanımınızın bir hayli iyi olması gerekiyor. Yavaş yavaş eriyen buzullar, iklim değişimi ve kirlilik nedeni ile kuzey kutbu var olma savaşı veriyor. Bu yüzden bölgeye giden turistlere” gezinizden iz kalmasın” dersi veriliyor. Karaya çıkarken ve gemiye dönerken çizmeler özel olarak temizlenip fırçalanıyor. Karada denizin getirdiği çöpler toplanıyor. Yerlere çöp veya herhangi bir madde atılmıyor. Çiçekler ve bitkiler koparılmıyor. Ayrıca bölgede yılın 99 günü aydınlık 84 günü ise karanlık…

Yazın kavuran sıcaklarında buzullara seyahat etmek, kuzey buz denizinde tur atmak düşüncesi bile insanı serinletmeye ve bir o kadar heyecanlandırmaya yetiyor.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×