Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Kütahya’da Gezilecek Yerler

Kütahya ilimiz ülkemizin Ege Bölgesinde yer almaktadır. Kütahya ili 2011 yılı nüfus sayımı verilerine göre 564.264 nüfusa sahiptir. Bu güzel ilimiz 13 ilçe, irili ufaklı 513 köy’den oluşmaktadır. Kütahya ilimiz yer altı suları bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Şifa veren içme suları ve kaplıcaları ile turist çekmektedir. Kütahya ile Eskişehir arasındaki otoyolun 23. km’sinde yer alan Ilıca kaplıcası, içme suyu olarak kullanıldığında, karaciğer, safra ve böbrek problemlerinde sonuç vermektedir. Ayrıca ağrı hafifletici özelliğe sahiptir. Erkekler hamamı, doğal olarak oluşmuş bir hamamdır. 40 dereceye yaklaşan suyu, bir aslan ağzından hamamın içine akıtılır. Suyu şifalıdır. Emet kaplıcaları, kaynarca kaplıcası, Gediz kaplıcaları, Simav kaplıcası diğer kaplıcalardandır.

Kütahya’nın kültürel eserlerini ele almak gerekirse, Vahit Paşa il halk kütüphanesi, Belediye Mustafa Hakkı Yeşil kütüphanesi, 100. yıl çocuk kütüphanesi, Tavşanlı Zeytinoğlu kütüphanesi, önemli halk kütüphaneleri arasında sayılabilir. Kütahya arkeoloji müzesi Ulu camii’nin yanında yer almaktadır. Genel kullanım olarak Vacidiye Medresesi olarak da bilinmektedir. Bu yapı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 1314 yıllarında inşa ettirildiği iddia edilmektedir. Bu tarihi yapı 1955 yılında tamir ettirilerek, müze olarak ziyarete açılmıştır. Kesme taştan inşa edilmiş olan yapı, Kütahya’ya değer katan yapılardandır. Macar Evi, şu anda müze olarak hizmet etmektedir ve Kütahya müze müdürlüğüne bağlıdır. 3 katlı bir yapı olan Macar Evi, Kossuth Evi olarak da tanınır. Binadaki her katta ve her odada dolaplar, şömine, masalar bulunmaktadır. 2. kat ise kışın geçirildiği katlardır ve tavanları alçaktır. Yapı 18. yy’da inşa ettirilmiştir. Osmanlı Devletine iltica eden Macar Kralı Kossuth 1850-1851 yılları arasında burada kalmıştır. Bu nedenle adı Kossuth evi olarak da bilinir. Dumlupınar Başkomutan Milli Parkı, kurtuluş savaşımızın en kanlı anlarının geçtiği yerleri içine alır. Başkomutan Mustafa Kemal’in orduları bu milletin kaderini orada çizmişlerdir. Bu park mutlaka ziyaret edilmeli ve o zorlu günlerin esintileri hissedilmelidir.

Kütahya’nın birçok tarihi camisi de bulunmaktadır. Bunların birçoğu 1400’lü yıllardan kalmadır. Halen ayakta ve hizmete açık duranların sayısı hiç de azımsanmayacak niteliktedir. Balıklı Camii, Hıdırlık mescidi, Aslanbey camii, Ali Paşa camii, Ulu cami, Kurşunlu Camii, Dönenler camii, İshak Fakih külliyesi, Süleymanşah camii, takkeciler camii, Hisar Bey camii, Karagöz Ahmed camii, Lala Hüseyin paşa camii, Hatuniye camii, Özbek camii, Kadidler camii, Saadeddin camii, Özbek camii, Kadidler camii, Seadeddin camii, Yeşil camii, Çinili cami, Paşam Sultan Türbesi, Hakim Sinan türbesi, Hayme Hatun Türbesi önemli eserler arasında sayılabilir. Çavdarhisar açık hava müzesi, hükümet konağı, Çavdarhisar Harabeleri, Taş Köprü önemli yapılardandır. Mesire yerleri olarak Çamlıca, Hisarlıktepe, Porsuk kıyıları ve Nafia Pınarı eğlenceli ve temiz doğaya sahip bölgeler olarak tercih edilebilir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×