Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Akdeniz açıklarında yer alan, nüfus çoğunluğunu Rumların ve Türkler’in oluşturduğu küçük bir adadır. Kuzey ve Güney Cumhuriyeti olmak üzere ikiye ayrılır. Genel bitki örtüsü makidir ve turunçgiller ile zeytingiller açısından zengindir. Turunçgiller ihracatında önemli bir Pazar payına sahiptir.

Kumarhaneleriyle ünlüdür. Reşitseniz cebinizde ne kadar para olduğuna bakılmadan kumarhanelere girebilirsiniz. Dilerseniz Slotlarda şansınızı deneyebilirsiniz ama usta bir el değilseniz Yirmibir’i tavsiye etmiyoruz. Şansınız yanınızdaysa, paranız bolsa ve altıncı hissinize de güveniyorsanız Rulet’te biraz vakit geçirebilirsiniz.

Saint Mamas Manastırı 12. yüzyıldan bu yana iklim şartlarına dayanabilmiş ender yapılardan birisidir. Mimarisinde mermer sütunların ve ağaç oymalarının kullanılması sebebiyle görmeniz gereken yerlerden birisidir St. Mamas Manastırı.

Girne’ye yolunuz düşürse bu şehrin görülmesi gereken yerlerinin başında gelen Girne Kalesi’ni görmeden geçmeyiniz. Adayı kuşatmalardan koruyup kollamak amacıyla yapılan bu kale günümüzün ve Asya’nın en önemli açık hava müzelerinden birisidir.

İkonografiye ilgi duyanlar Anthipanitis Kilisesi’ni görmeden geçmemelidirler. Kubbesi sekizgen olan kilisenin ilginç bir mimarisi vardır. Gotik tarza göz kırpan mimarisi zaman içinde eklemelerle kendini zenginleştirmiştir. Duvarlardaki freskler dikkat çekmektedir. Hristiyanlığa ait pek çok göndermenin bulunduğu freskler, el yazmaları ve işçiliklerle dikkat çekmektedir burası.

Batık Gemi Müzesi görmeniz gereken başlıca yerlerdendir. Burada sergilenen gemi şimdiye kadar bulunan en eski gemi olma özelliğini taşımaktadır. Yapılan araştırmalardan ve testlerden sonra elde edilen sonuçlar bu yöndedir.

Yöresel yaşantıya ilgi duyanlar Halk Sanatları Müzesi’ni görmek isteyeceklerdir. Girne Limanı’nda bulunan oldukça eski bir ev günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin ilk katında küp, mengene, karabasan gibi tarım aletleri sergilenirken, ikinci katında da yatak ve masa örtüleri, çorap, gelinlik gibi el sanatı örnekleri sergilenmektedir.

Karmi Nekropolu oda şeklindeki mezarcıklardan oluşan ilginç ilgiye değer bir kazıt alanıdır. Burada Tunç Devri’ne ait çeşitli mutfak gereçleri de bulunmaktadır. Mezarcıklardan ürkmeyecekseniz gidip görmeniz tavsiye edilir.

Lefkoşa’da görülmesi gereken yerlerden en önemlisi Lefkoşa Surları’dır. Tarihe tanıklık eden bu surlar Girne Kapısı, Magosa Kapısı ve Baf Kapısı olmak üzere üç kapıdan ve on bir burçtan oluşmaktadır. Taş yapıların önünde fotoğraf çektirip anı ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz.

Büyük Han önemli Türk eserlerinden biridir. Yapımında çeşitli yerlerden getirtilen taşlar kullanılmıştır. Benzerlerine kıyasla sundurmaya açılan bir değil iki kapısı bulunmaktadır.

Günün yorgunluğunu üç metre kadar kot farkı bulunan Büyük Hamam’da atmak isteyebilirsiniz. Gotik tarzdaki mimarisiyle dikkat çeken Büyük Hamam bu kentin görmeniz gereken yerlerinden birisidir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×