Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Kemer’de Gezilecek Yerler

Kemer Antalya ilimize bağlı bir tatil beldesidir. Antalya’ya uzaklığı ise sadece 50 kilometredir. Tarihi M.Ö. 690 yıllarına kadar uzanır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan kent Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir bölümünde yatırımdan uzak kalmıştır. 1960’lı yıllara kadar karayolu dahi olmayan şehre sadece denizyolu ile ulaşım sağlanmıştır. 1980 yılındaki bir proje ile kente büyük yatırımlar yapılmıştır ve şu anda Kemer tatil merkezlerinin en gözde mekanlarından biri olmuştur.

Torosların gölgesinde cennetten bir parçadır kemer.Denizin , kumun , güneşin kendini yeşilin, tertemiz havanın ve tarhin ayakları önüne serdiği ülkemizin nadide bir güzelliğidir.Dağların,ormanın ve denizin bir yerde kesişmesi mükemmel bir tat katmıştır.Bu yüzdendir ki ülkemizin başlıca turizm merkezlerinden biri olmuştur. Kemer’in ilgi çekici özellikleri saymakla bitmez.Bunlardan biri uçsuz bucaksız uzanan sahilidir. Beldini’nden Tekirova’ya kadar uzanan 52 km uzunluğunda bir kıyı şeridi vardır.Ve bu kıyı şeridi tamamen bir doğal plajdır.Belediye plajı ve Ayışığı Plajı’nda kolaylıkla denize girmek mümkündür.Ayrıca konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından ücret karşılığında faydalanabiliriz.

Türkiye’de yaz turizminin gözde merkezlerinden biri olan kemerde konaklama imkanlarıda oldukça gelişmiştir.Her bütçeye göre uygun yerler bulmaktır.Tatilde paranın hesabını yapmayanlar için doğayla iç içe konaklama imkanları gerçekten denemeye değerdir.

Kemer aynı zamanda buram buram tarih kokan bir bölgemizdir.Olympos ve Phaselis antik kentelrini görmeden Kemerden sakın dönmeyin derim.Özellikle Olympos Çıralı’da binlerce yıldır sönmeyen ateş geçekten muazzamdır.Ayrıca tekne turlarına katılarak cennet koylarının güzelliğne şahitlik etmenizi ısrarla tavsiye ederim.

Huzurlu ve oldukça dinlendirici geçen bir günün ardından Kemerde oldukça hareketli,eğlenceli ve uzun soluklu bir gece hayatı başlar.Kemerde gece mekanları lüks yapısının yanında normal bir fiyat sunarak kalabalık bir müşteri kitlesi kazanmakta, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları haline dönüşüyor.Daha sakin,canlı müzik eşliğinde hoş sohbetler arayan turistlerimiz içinse oldukça geniş seçenekli kafeler devreye girmektedir.

Konu Kemerde yemek olunca akla ilk akdeniz mezleriyle bezenmiş bir sofrada denize nazır balık keyfi gelmektedir. Akdeniz mutfağıda anavatanında yerli yabancı turistleri ağırlamaktadır

Doğal güzellikleri ile masmavi denizin birleştiği muhteşem bir yerdir Kemer. Tatil severlere en cazip gelen olay ise plajlarda gölgelik niyetine birçok çam ağacının bulunmasıdır. Yeşil, mavi ve beyaz renklerinin uyumla ahenk ettiği bir nokta gibidir burası. Doğal güzellikleri sahili ve plajının dışında gece hayatı da çok renklidir Kemer’de. Sahil şeridinde birçok doğal plaj, küçük doğal limanlar ve girintili çıkıntılı kıyılarda koylar bulunmaktadır. Ayrıca Kemer 320 yat marinası ile de yat turizminin en önemli merkezlerinden biridir. 52 kilometrelik sahil şeridi ile de mavi bayrak almaya hak kazanan şehir Türkiye’nin en cezbedici tatil beldelerinden biridir. Kışın nüfusu 50 bini geçmeyen şehre yazın 300 bin yerli ve yabancı turist adeta akın eder. Bu nüfus patlamasındaki en büyük etken ilk olarak tatil olarak değerlendirilmesi olabilir ama son yıllarda yapılan önemli yatırımlar ile birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Sanat etkinlikleri, off-shore yarışları ve karnavalın dışında son olarak yapılan Dünya ralli şampiyonası birçok kişiyi bu bölgeye çekmiştir.

20.yüzyılın başlarında Eski Köy olarak bilinen bölgeye gelen seller ve oluşan bataklıklar sebebiyle halk dağın eteklerine göç etmiştir. Göç ettikleri bu yerlere de taştan yaptıkları setler çekerler ve buraya daha sonra taştan ördükleri duvar sebebiyle Kemer adını verirler.

Kemer’den 50 dk gibi bir sürede Antalya ulaşmak mümkündür.Aynı zamanda Antalya Uluslar arası Havaalanı sadece 1 saatlik mesafededir.Bunların dışında Kemere deniz yoluyla da ulaşmak mümkündür.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×