Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Kars’ta Gezilecek Yerler

Kars, Türkiye’nin ve içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesinin en soğuk illerinden bir tanesidir. Karasal iklime sahiptir. Bu özelliğinden dolayı kış sporları bakımından iyi bir yere sahiptir. Sarıkamış Spor Merkezi, yüksek bir plato üzerinde bulunur. Kış sporları açısından çok ünlü bir merkezdir. Etrafını çeviren oteller sayesinde gün geçtikçe daha iyi bir turizm merkezi haline gelmiştir. Aralık ve Mart ayları arası kış sporları için en uygun zamandır. Bu tarihler arasında Kars’ı ziyarete gidenlere önerimiz kayak yapmadan dönmemeleri olacaktır. Yine de sahip olduğu karasal iklim sanayinin gelişmesinin önünde bir engel oluşturmuştur.

Eğer merak ettiğiniz yemekleriyse, Kars hangel, pişi ve kuymakla meşhurdur. Ve tabii bildiğimiz gibi, kaşarını, balını ve çeçilini yemeden de olmaz. Kars’ın pamuk ve ipekten yapılma kilimleriyse yine kendine oldukça iyi bir yer edinmiştir. Hem kendiniz için alabilirsiniz, hem de sevdikleriniz için iyi birer hediyedir.

Kars’ta yaylalar önemli bir yer tutar. Aynı zamanda çiftlik turizmi de oldukça gelişmiştir. Kars’ın en önemli diyebileceğimiz yapısı Kars Kalesi’dir. Kars Kalesi, Merkez Kale ve İç Kale olarak da bilinir. 10. yüzyılda yapılan kale Timur tarafından yıkılsa da ileri ki yıllarda tekrar yapılmıştır. Kars, Türkiye’nin ilk hastanelerinden olan Ejderha Kulesini de sınırları içerisinde bulundurur. Kars’ın en ünlü hamamı 1579 yılında inşa edilen Muradiye Hamamı’dır. Bunun dışında Kars Müzesi, Çıldır Gölü, Ani Surları ve Kalesi gezilmeye değer yerlerdendir. Kars önemli köprülere, camilere, hamamlara, kale, saray ve surlara sahiptir.

Üç adet göle sahiptir. İlçeleri; Digor, Susuz, Kağızman, Sarıkamış, Akyaka, Selim ve Arpaçay’dır. Digor ilçesinde önemli müzeler ve eski tarihli müzeler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Karabağ Müzesi’dir. Kars’a ait önemli diğer müzelerse; Meryem Ana Müzesi, Keseli Müzesi, Havariler Müzesi ve Kars Müzesi’dir. Kars en eski Türkçe il adıdır. Burada yaşamış olan Karsaklılar şehre bu adı vermişlerdir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve hala günümüzde bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×