Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Karanfil Bitkisi ve Sağlığa Etkileri

  • Kasım 30, 2019
  • by

Karanfil, çok yıllık ağaç formunda bir bitkidir. Kazık köklü olup bu kökleri çok derinlere ve yanlara gitmektedir. Boyu 15-20 m yükselebilmektedir. Karanfil, yapraklarını dökmez. Yapraklar, mızrak şeklinde, kalın, zenep-sap biçimindeki tütün yaprağına benzer.
Dallanan bir ağaç görünümündedir. Yan dalların sürgünlerinde çiçek bulunur. Çiçekler salkım şeklindedir. Taç yaprakları, kırmızı-kahve renklidir. Piyasada karanfil olarak satılan kısmın bir kısmı çiçek saplarıdır. Birinci kalite karanfil ise 10-20 mm uzunluğundaki çiçek tomurcuğudur. Bu tomurcuğun rengi, siyahımsı-kırmızımsı kahve renklidir.

Kullanılan kısmı, çiçek tomurcukları ve çiçek saplarıdır. Karanfil, en eski ve yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Karanfil, tüm veya öğütülmüş olarak fırın ürünleri (kek, ekmek, çörek, pasta), meyve, sebze ve et ürünleri, turşu, reçel, puding, jambon, sosis, hamburger, rosto, köfte, kızartılmış et, değişik yemeklerde (güveç, havuç, kabak, patates, baklagiller), bazı içeceklerde, şekerleme, dondurma, çiklet, alkollü ve alkolsüz içeceklerde kullanılmaktadır.

Ayrıca, kuvvetli aromasından dolayı parfümeri, eczacılık ve kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır. Soğan ve sarımsaklı yiyeceklerin ve sigaranın ağızda bıraktığı kokunun giderilmesinde ağızda karanfil çiğnenir.

Karanfil esansı, yüksek oranda evgenol ihtiva ettiğinden diş hekimliğinde ağrı kesici ve mikrop öldürücü olarak kullanılır. Çiçekleri, balgam söktürücü ve öksürük kesici etkilere sahiptir. Taneleri, suda kaynatılıp içilerek sancılara karşı kullanıldığı gibi, hazmı kolaylaştırmada, iştah açmada, bağırsak gazlarını azaltmada kullanılmaktadır.

Karanfil, keskin kokusu ve baharlı tadı ile uyarıcı bir maddedir. Karanfil, hafif kabız yapıcı, doğum sırasında rahmi kuvvetlendirici, doğumu kolaylaştırıcı, sakinleştirici, gaz söktürücü, spazm çözücü, kurt düşürücü, parazitleri öldürücü olarak faydalanılır. Bedensel ve zihinsel yorgunluklarda, unutkanlıkta, akciğer vereminde, diş ağrılarında, baş ağrılarında, cinsel yetersizlikte dahilen alınır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×