Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

İyi Öğrenci Nasıl Olur ?

  • Kasım 13, 2019
  • by

Oldukça kapsamlı bir başlık;Öğrencilerin en çok merak ettiği konulara aydınlık getiriyoruz. Bu sebeple konuyu dikkatli incelemeniz yarar olacak.

1. adım: Öğrenci nedir ?
Öğrenim görmek amacıyla ders alan kimse, talebe, şakirt. (bknz tdk)

2. adım: Gerçekten iyi bir öğrenci olmak istiyor muyum?
gerçekten iyi bir öğrenci olmak istemiyorsanız mevcut konudaki öğrenciliğinizin yorucu ,sıkıcı, tuhaf, honki hatta ponki bir şekilde geçeceğini peşinen kabullenmeniz gerekiyor. öğretilen şey ya da şeyler size saçma hatta sapan gelebilir. ya da siz başka konuların öğrencisi olmak istiyor olabilirsiniz. bu durumda öğretilen , öğreten ,öğretilen yer vs vs den hangisi ya da hangilerini sevip sevmediğinizi sorgulayın.

3. adım: Gerçekten iyi bir öğrenci olmak istemiyorum
bknz: nasıl dersten kaytarabilirim
bknz: nasıl derste at yarışı oynayabilirim ?
bknz: nasıl derste hocaya çaktırmadan uyuyabilirim ?
bknz: nasıl dersi dinliyormuş gibi yapabilirim ?
bknz: nasıl numaradan hasta olabilirim ?
bknz: nasıl dahi olabilirim ?
gördüğünüz gibi, seçenek çok…

4. adım: Gerçekten iyi bir öğrenci olmak istiyorum
gerçekten iyi bir öğrenci olmaya karar verdiğiniz için sizi kutluyorum. diğer adıma geçebilirsiniz

5. adım: Öğrenciliğe hazırlık süreci
sizi, öğrenciliğiniz süresince rahatsız edebilecek tüm duygu(bora gamzeyi seviyormuş ne yapacağım ben ya !?!, ya da ulan bora yedirmem gamzeyi sana ! vs vs) , düşünce( akşam ne yemek var acaba ? Bir mühendis olsam var ya vs vs) ve maddeler(cep telefonu, müzik çalar, dar giysiler, cep oyun aletleri,bora ya da gamzenin yazdığı şiir vs vs) i kapı dışında bırakın. uykunuzu eksiksiz almaya çalışın. mümkünse o gün öğreneceğiniz konu hakkında sağdan soldan( komşu kızı sultan, kapıcı fahri efendi, internet vs vs) bilgi edinin.

6. adım: Öğrenciliğin dikkat edilesi unsurları,
mümkün mertebe ön sıralara oturun, kimseyle tartışma içine girmeyin. Öğretmenin her sözünü anlamaya çalışın, bu esnada size tanıdık gelmeyen öğretikleri(öğretik: öğretilmiş olan şey manasında. Türk diline armağanım olsun) not alın. Anlamadığınız ya da öğretmenin anlatamadığı bir nokta olursa hemen sorun , eğer öğretmenin açıklaması sizi tatmin etmez ise dersten sonra bu konuyu sağdan soldan( komşu kızı sultan, kapıcı fahri efendi, internet vs vs) araştırın.

7. adım: Öğrencilik sonrası dikkat edilesi unsurlar,
balık hafızası sadece balıklarda yoktur arkadaşlar. Tekrar edilmeyen öğretikler artık sizin değil geçmişindir. Eve, yurda, otele ya da Bakingam sarayına, nerede kalıyorsanız artık gelince iyi bir dinlenin. duşunuzu alın, yemeğinizi yiyin. biraz kafanızı dağıtın, film falan izleyin ya da sağdan soldan birileriyle( komşu kızı sultan, kapıcı fahri efendi, internetten gamze ya da bora vs vs) konuşun. kaldığınız yerin varsa sorunlarının hiçbiriyle ilgilenmeyin. onun da zamanı var. sakin bir masa bulup o gün derse anlatılanları notlarınızdan hatırlamaya çalışın. Duygular burada çok işe yarar ama bu da işin biraz sır boyutu. O kadarı da bize kalsın artık (pis bencil ! ne olacak.).

8. adım: İyi bir öğrenci mi oldunuz ne ?
Güzel güzel dersinizi tekrar ettiniz ve öğrendiklerinizi sağdan soldan( komşu kızı sultan, kapıcı fahri efendi, internetten gamze ya da bora, internet vs vs) bilgilerle iyice pekiştirdikten sonra bir sonraki derse hazırsınız demektir.

not: Bu bilgiler öğrenmek isteyenler içindir. Sorgulayarak öğretilenlerin yanlışlığı ya da doğruluğu ortaya çıkabilir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×