Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

İtüzümü (Köpek Üzümü) ve Sağlığa Etkileri

  • Kasım 30, 2019
  • by

Kullanılan kısmı; çiçekleri, meyveleri ve yapraklarıdır. Deneysel olarak yapılan çalışmalarda 1/30 oranında hazırlanan çayı ve 1/5 oranındaki saf ekstratı kalp faaliyetlerini arttırıcı, kan damarlarını genişleterek kan tazyikini azaltıcı etki göstermiştir.

Klinik tecrübeler neticesinde, hazırlanan preparatların, kalp-damar sisteminde olumlu etki gösterdiği tespit edilmiştir. Solanum nigrum’dan, kolakodin elde edilmesinde kullanılır. Kolakodinden prokesteron üretilir ki bu da tıbbi bakımdan çok önemli olan kortizon asetat preparatının terkibinde yer alır.

Halk hekimliğinde, Solanum nigrum’un otundan ve meyvesinden demlenen çay, solunum yollarının iltihaplı hastalıklarında, özellikle bronşların tıkanmasında ve kuru öksürüklerde sakinleştirici ve balgam söktürücü olarak; sinir hastalıklarında spazmlara karşı dahilen alınır. Teskin edici, yatıştırıcı, ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu sebepler, uykusuzluk durumlarında ve sara tedavisinde kullanılır.

Köpek üzümü, yüksek miktarlarda alındığı zaman zehirli olup belirtileri kusma, ishal, halsizlik ile karakterize edilir. Yaprakları, romatizma ağrılarını giderici olarak kullanılır. Arıların bu bitkilerin çiçeklerinden aldıkları usare ile yaptıkları bal “deli bal” ismiyle tanınır. Bu bal içinde ericolin ve andromedotoxin glikozitleri bulunmaktadır. Kaynatıldıktan sonra yenirse zararsızdır. Zira kaynatma ile zehirli olan glikozitler parçalanır.

Yapraklı dalları, Bodrum ve çevresinde pazarlarda satılır ve haşlandıktan sonra salata olarak yenir. Taze sürgünleri çiğnendiğinde mide bulantısı yapar. Tadı önce acıdır, daha sonra tatlılaşır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×