Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

İş Görüşmelerinde Yapılan 7 Hata

İnsan Kaynakları uzmanları, adayların iş görüşmeleri sırasında içine en çok düştükleri hataları açıkladı.

Ortaya başarılı işler koyarak işe değer kazandıran, yüksek üretim kapasitesine sahip çalışanlar, işletmelerin ve firmaların ilk tercihi. İK yöneticilri de, işe alacakları adaylarda bu niteliklerin var olup olmadığının tespitini ve ölçümünü gerçekleştirmektedirler. Mülakatlar ise, bu konuda gerçekleştirilen en önemli aşama olarak öne çıkıyor.

PERYÖN, işe aday kişilerin mülakatlar esnasında ne gibi hatalar içine düştükleri sorusunu İK yöneticilrine yönlendirdi ve ortaya şu yedi hatalı davranış çıktı:
Herhangi bir hazırlık yapmadan görüşmeye gelmek, doğal davranmamak, sorulara ezbere cevaplar vermek, gereğinden çok makyaj yapmış olarak mülakata gelmek, giyimin iş görüşmesi için uygun olmaması, profesyonellik dışı tavırlar içinde olmak, mübalağa içeren ve doğruyu yansıtmayan ifadeler kullanmak, soru sormamak / soramamak.

Görüşmeye Gelen Adaylar Hazırlık Yapmıyorlar

CV’sini özensiz ya da eksik doldurmuş; şirketi, şirketin iş yaptığı sektörü, başvuruda bulunmuş olduğu pozisyonun ve işin gerektirdiklerini bilmeyen; işin konusunu oluşturan müşteri kitlesi hakkında bilgi edinmemiş; hatta ve hatta başvurmuş olduğu işe ait ilanı dahi yarım yamalak okuduğu anlaşılmakta olan adaylar, İnsan Kaynakları yöneticileri tarafından iş görüşmelerinde en çok karşılaşılan aday profili olarak öne çıkmaktalar. Bu kesim, çoğunlukla ne istediklerini, ne tür bir firmada ve nasıl bir iş yapmak istedikleri konusunda kararsız adaylardan oluşmakta.

Doğal Olmayan Davranışlar Oldukça Olumsuz Bir Durum

Mülakatı yöneten uzmana kendisinin bir profesyonel olduğunu ispatlama çabası içerisine girerek çok mutlu olduğu, kendisine çok fazla güvendiği, son derece olumlu bir enerjiye sahip olduğu izlenimini yaratmaya çalıştığı doğal olmayan davranış şekilleri içine giren adaylar var. Bu durum, mülakatı sürdüren uzmanın “yapmacık” olarak değerlendirdiği olumsuz bir durum şeklinde sonuçlanmaktadır. Human Group Genel Müdürü Gaye Özcan, mülakatı gerçekleştiren ile aday arasında oluşan bir ilişki olarak adlandırıyor mülakat sürecini.

Ezbere Cevaplar Veren Adaylar Komik Görünüyor

Mülakat sırasında kendilerine yöneltilen sorulara, kitaplardan ya da internetten bulup ezberlemiş oldukları açık olan cevaplar veren adayları, mülakatçılar oldukça komik olarak nitelendiriyorlar.

Fazla Miktarda Makyaj ve Uygun Olmayan Giyim Şekli Mülakatçının Dikkatini Bozuyor

İş görüşmelerinde adayların içine düştükleri bir diğer hata da, profesyonel iş yaşamına uygun olmayan tarzda ve renklerde elbiseler giyinmiş, aşırı makyajlı, çok fazla parfüm kullanmış olarak, ya da hepsinin tam tersine, çok özensiz ve bakımsız bir görünüm ile mülakata gelmektir. Bilhasa bayan adayların bir düğüne katılacakmışçasına dekolteli elbiseler giymeleri ve saçlarını yaptırmaları da İK yöneticileri üzerinde hayret uyandırıyor. Kot pantolon, kirli saçlar ve oldukça bakımsız bir görünüm ile görüşmeye katılan erkek adayların var olduğu da bu bilgilere eklenebilir. Bu tür durumlar, İK yöneticisinin dikkatini dağıtarak mülakatı sağlıklı bir şekilde yürütememesine sebep olabilmektedir.

Profesyonel Olmayan Davranış Şekilleri İçinde Olmak Çok Büyük Hata

Fazla rahat ve profesyonelce olmayan tavırlar, İK yöneticisi tarafından son derece olumsuz karşılanmaktadır. Daha önceden tespit edilmiş olan bir mülakata vaktinde gelemeyeceğini, yahut hiç gelmeyeceğini haber vermeyen adayların da oldukça fazla miktarda olduklarından söz edilebilir. HRM Danışmanlık İnsan Kaynakları Danışmanı Elif Ejdar Özel,böyle bir durumun en yoğun olarak karşılaştıkları sorunlardan birisi olduğunu ifade ederek, bu hata içerisine düşen adayların çoğunlukla yeni mezun ve iş yaşamına yeni atılan aday grubunda yer aldığını belirtiyor.

Mübalağa İçeren ve Netlik Taşımayan İfadeler İK Yöneticisini Şüpheye Düşürüyor

Bilim Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Evrim Funda İnkaya Horoz, kendine çok güvenen bir eda içerisinde adayların “daha önce bu işi yaptım, bu işi biliyorum” türünden söylemleri irdelendiğinde, çok farklı başka durumlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor. Okul eğitimini tamamlamasının ardından iki yıl boş dönemini ne şekilde değerlendirdiğine ilişkin kendisine yönlendirilen bir soruya, çalışma ya da dil öğrenimi amacı taşımayanbir akraba ziyareti gerçekleştirmek üzere Avrupa gezisi gerçekleştirmiş olduğunubelirtmesi gibi bir durum da İK yöneticilerini hayrete düşürüyor.

Adayların mülakatta en çok zorlandıkları soruların başında ise, önceki işlerinden ayrılmalarına sebep olan durumun ne olduğu yer alıyor. Adaylar çoğunlukla kendinden emin olmayan, bulanık cevaplarla bu soruyu yanıtlamaya çabalasalar da, firmalar adayların işten çıkma nedenlerini tüm detaylarına kadar öğrenmeyi istemektedirler.

Soru Sormamak ve Soramamak, Adayın Hazırlıksız Olduğunun En Belirgin Göstergesi

Kimi adaylar, mülakatın son kısımlarına doğru gelindiğinde ve öğrenmek istedikleri konulara ilişkin olarak kendilerine soru sorma fırsatı verdildiğinde  hiç bir şey söyleyemeden öylece kalıyorlar. Yönetimi kapsayan pozisyonlarda dahi böyle bir durum ile sık sık karşılaşılabiliyor. “Ne tür bir soru sormak yerinde olur” kaygısı ile adaylar herhangi bir soru yöneltemeden sessizlik içinde kalabiliyorlar. Halbuki, soru yönelten bir aday, şirkete ve aday olduğu pozisyona dair arzusunu, alakasını ve hazırlığını ortaya koymaktadır. Henüz ilk mülakatta ücretler ve yülselme olanakları hakkında sorular yönelten adayların ise sabırsız oldukları ortaya konuyor.

Y Jenerasyonu Mülakatlarda Daha Yürekli!

Y Jenerasyonu, İK yöneticileri tarafından mülakatlarda en yürekli davranabilen kesim olarak işaret ediliyor. Türk Tuborg İK Uzmanı Esra Uysal, Y Jenerasyonunun, İK süreçlerini, şirket kültürünü, dahası, şirketin SPK neticelerini izleyerek şirketin geleceğe dair düşüncelerini dahi mercek altına alan; şirket kültürü ve şirket çalışanlarının entelektüel durumlarına yönelik sualler yönelttiklerini ifade ediyor. Yeni jenerasyonun ise rahat tavırlar sergileyen, ezberci, aidiyet duygusu taşımayan, azmetmeyen, göz teması kurmaktan bihaber ve gülümsemeyen bir  jenerasyon olduğu İK uzmanlarınca belirtiliyor.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×