Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Irak’ın çoğunda yolsuzlukla mücadele protestoları

Irak’ın çoğunda yolsuzlukla mücadele protestolarının üçüncü günlerinde devam etmesi nedeniyle İnternet erişimi engellendi . İnternet erişimi gözlemcisi Netblocks  karartmanın Çarşamba günü sosyal medya platformlarıyla başladığını ve başkent Bağdat’ta da dahil olmak üzere Irak’ın İnternetinin yaklaşık% 75’inin Perşembe sabahı kapatılıncaya kadar devam edeceğini bildirdi. 

Netblock’a göre yolsuzlukla mücadele protesto kampanyası özerk kürt bölgesinde farklı bir çevrimiçi ağıyla sürdürülüyor.

Netblocks bir blogda , “ Çarşamba öğleden sonra, WhatsApp, Facebook ve birçok uygulamanın kısıtlanacağını bildirdi.

Hükümet yetkilileri, Reuters tarafından bildirildiği gibi perşembe günü 24 saat sokağa çıkma yasağı getirdi . Her iki hamle de bir polis memuru da dahil olmak üzere 20 kişinin öldürüldüğü sayısız siyasi gösteriyi takip ediyor . 

Irak’ın güneyindeki benzer protestolar sırasında İnternet erişimi geçen yıl kesildi. Diğer kesintilerde olduğu gibi, kapanma sosyal medya platformlarıyla başladı ve diğer sitelere yayıldı. 

Sizcede bu hareket ülkemizde olan 06.04.2015 tarihinde ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter, Facebook, Youtube ile birlikte direnisteyiz.org, medya365.com, karsigazete.com.tr gibi birçok sol görüşlü siteyide kapatmasına çok benzemiyor mu?

Seogle.net olarak sitemizde bugune kadar yorumları her zaman kapalı tuttuk ancak bu makalemizde sizin yorumlarınıza yer vereceğiz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

REKLAMLAR
Kategoriler

×