Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Hamilelikte Sporun Faydaları Nelerdir

  • Kasım 22, 2019
  • by

Hamile kadınlar bebeğe zarar verir endişesi ile spor yapmaktan çekinmektedir. Ancak tam aksine hamileyken spor yapmamak bebek için daha zararlıdır. Tabi yapacağınız sporu seçmeden önce, doktorunuza gidip spor yapmanıza engel bir durum olup olmadığını öğrenmeniz gerekmekte.

Anne adaylarına en çok önerilen sporların başında yürüyüş ve hafif hızda koşu gelmektedir. Yürüyüş hem bacaklardaki şişmeleri engeller hem de düzenli yapıldığında hamilelikte ortaya çıkabilecek şeker hastalığını engeller.
Yüzme de tüm kas gruplarını çalıştırdığı için hamile bayanlara önerilen sporların başında gelmektedir. Üstelik doğumun en yakın tarihine kadar yüzme sporuna devam edebilirsiniz. Suyun kaldırıcı etkisi sayesinde her bölgeniz hareket etmiş olur ve doğumu kolaylaştırır.
Bisiklet de hamile bayanlara önerilen sporlardandır. Ancak, ilerleyen aylarda karındaki büyüme nedeniyle bisiklet üzerinde rahat hareket etmek zorlaşacaktır. Bu yüzden yatay bisiklet alarak, bu spora devam etmek daha doğru olur.
Pilates, hamileler için en uygun sporlardan biridir. Tabii, yine hamilelere uygun hareketleri yapmaları gerekir. Hamileler için pilates DVD lerinden faydalanabilir ya da bir spor salonuna kayıt olabilirsiniz.
Hamileler aerobik hareketleri de yapabilirler ancak dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. Zıplamak ve hoplamak, özellikle ilerleyen aylarda risklidir ve ani hareketlerden ve dönmelerden kaçınmalıdırlar.
Hamileyken yapabileceğiniz bir diğer spor da yoga. Yoga sayesinde, kaslarınız güçlenirken daha dingin ve esnek bir hal alabilirsiniz. Yine hamilelerin yapabileceği hareketleri yapmanız, fazla zorlayacak ters hareketlerden kaçınmanız önemli. Yogayı bir hoca eşliğinde yapmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için daha faydalıdır.
Her şeyde olduğu gibi, sporda da aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Ani vücut ısınması ve aşırı su kaybı, bebeğinizin sağlığını riske sokabilir.

Yapılan araştırmalara göre, hamilelikte spor yapmak bebeklerin zekasına olumlu yönde etki etmekte ve anne adaylarının doğumu daha kolay olmakta.
Hamileyken spor yapmak, hamilelikten kaynaklı bel ve sırt ağrılarını azaltır. Duruşunuzun bozulmasını engeller. Vücutta yığılma olmaz ve postur daha dik kalır. Annenin psikolojisinin ve görünüşünün iyi olmasını sağlar. Normal doğumun daha kolay ve kısa sürede olmasına neden olur. Uyku problemlerini ve şişlik sorunlarını engeller.
Sağlıklı bir hamilelik dönemi için sporun önemi unutulmamalıdır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

Bebek ve Oyun

Bebek ve Oyun

Aralık 01, 2019
2020 Kısa Saç Modelleri

2020 Kısa Saç Modelleri

Kasım 30, 2019

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×