Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir?

Tüm kadınların başına gelebilecek ortak bir sorun olan gözaltı morlukları kimi zamanerkekler için de rahatsız edici bir durum olarak ortaya çıkabiliyor.Bununbirçok sebebi var. Bu sebeplerin başında ise; yorgunluk, uykusuzluk, yanlış makyaj malzemelerinin seçimi, ve ekran başında fazla zaman geçirmektir. Yani hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bu tipte bir sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz. Aynaya baktığımızda da göz rengimizden çok gözaltlarımızdaki morluklar dikkatimizi çekiyor. Peki bunun bir çözümü var mı? Elbetteki bu morluklar sağlıklı beslenme,düzenli uyku,alkol,sigara ve stresten uzak bir yaşam tarzı ile önlenebilir.

Gözaltı morlukları için kimi uzmanlar,günde sadece 12 bardak su içmekle bu durumun önlenebileceğini söylemektedir. Bunun yanında tuzun daha az alınması ve günlük C vitamini içeren meyve ve sebze tüketilmesi de gözaltı morluklarının oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Kılcal damarlardaki kanın dışarı sızması sonucu oluşan bu morlukların tedavisinde C vitamini antioksidan özelliği ile kılcal damarları kuvvetlendirir.

Gözaltı morluklarınıngiderilmesinde diğer yöntemler ise; göz çevresinin her mevsimde kaliteli bir güneş kremi ile korunması, her sabah yüzün soğuk su ile yıkanması, sabahları birkaç adet buzun beze sarılarak gözaltına kompres şeklinde uygulanmasıdır. Ayrıca bunun için üretilen, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı birçok kozmetik ürünler de vardır. Fakat bazen bu durum genetik de olabilmektedir. Bunu anlamak için, aile bireylerinizin geçmişte çekilmiş fotoğraflarına bakmanız yeterli olacaktır. Ailenizde bu tür gözaltı morlukları mevcutsa tek yapabileceğiniz şey, doktorlar tarafından tavsiye edilen göz kremleri kullanmaktır.

Gözaltı morluklarını geçirmek için birçok doğal yöntemler de mevcuttur. Bunlardan birkaçı;

Patates Kompresi: Patates çiğ haldeyken ezilerek hamur kıvamına getirilir ve tülbentin arasına konur ve gözaltlarımıza 40 dk. boyunca uygulanır. Gözaltı morluklarında çok kısa zamanda gözle görülür derecede etkier bıraktığını göreceksiniz.

 Siyah ve Yeşil Çay Kompresi: Bu yöntem özellikle iltihap çözücü yönüyle çok güçlüdür. Demlenmiş çayımızı pamuk yardımıyla gözlerimize uyguluyoruz ve yaklaşık 15-20 dk. bekliyoruz. Bu yöntem de eskilerden beri gözaltı morluklarımızda kullanılmaktadır.

Beyaz Peynir Kompresi: 1 Dilim beyaz peynir ezilerek krem haline getirilir.Gözaltlarında 15 dk. boyunca bekletilir. Peynir gözaltı morluklarının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×