Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri
Gelişen E-Ticaret Pazarı ve Kötü Deneyimler

Gelişen E-Ticaret Pazarı ve Kötü Deneyimler

  • Mayıs 24, 2019
  • by

E-Ticaret sektörü Türkiye’de 2000′lerin başlarında ortaya çıkmasına rağmen, henüz o zamanlarda gerekli alt yapı ve bilinçli kullanıcı olmamasından dolayı rağbet görmeyen ve göz ardı edilen bir sektör olarak kaldı. Ta ki, 2000′lerin sonlarında küçük fikirlerle büyük işler çıkana kadar. Bu e-ticaret girişimleri de ilk başlarda gerekli rağbeti görmemişlerdi ve hatta küçük görülerek “insanlar internetten neden alış veriş yapsınlar ki?” sözleriyle kapılar yüzlerine kapatılıyordu.

Ve günümüze gelelim. Son günlerde İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın‘ın Trendyol‘daki %15′lik hisselerini parça parça Amerikalı bir fona devrettiğini duyuyoruz. Burada ki devrin asıl nedenlerinden bir tanesi girişimin şu anda doruk noktalarına ulaşmış olması ve her an doymuşluğun bir an da dibe vurabilme ihtimalidir. Bunu gören Ayaydın şu anda farklı bir isimle sahaya inmiş markaları olan 1V1Y (1 Varmış 1 Yokmuş) ile yola devam etme kararı aldı.

Yalçın Ayaydın  şu andaki durumu ise şu şekilde ifade ediyor:

İki yıl önce Trendyol’u kuran arkadaşım kapımı çaldı. ‘Şirketi kurduk ama ürüne ihtiyacımız var’ dedi. Bu işin tutacağını ancak kimsenin inanmadığını söyledi. İlk başta ben de inanmadım ama ürün verdim. Sonra tüketici alışkanlıklarını inceleyince kafama çok yattı. 120 mağazamızın günlük ortalama cirosu 450 bin TL. Trendyol’da sattığımız ürünlerin günlük cirosu da bununla aynı. Ortaklığımızı bitiriyoruz. Ürün vermeye devam edeceğiz. Markanın değer kazandığı dönemde elden çıkarmak istedim. Yeni şirket kurduk, yolumuza ‘1 varmış 1 yokmuş’ ile devam edeceğiz.

Gördüğünüz üzere şu anda İpekyol‘un ve Trendyol‘un ciroları aynı. Bu da gösteriyor ki tanınmış bir markanın 120 mağazası ile 1 internet sitesi henüz 2. yaşında aynı ciroları elde edebiliyor. 10 sene öncesine göre, hatta o kadar eskiye de gitmeye gerek kalmadan 2 sene öncesine göre hayal dahi edilemeyecek bir rakam değil mi? Günlük 450.000 TL ciro.

Küçük detayları sunduktan sonra, asıl konumuza gelebiliriz. Trendyol ve Yalçın Ayaydın’ın bu durumunu ele alan bir Hürriyet haberinde alt kısımda yer alan görüntü mevcut.

Mehmet Orhan adlı kullanıcı ne yazmış bir daha bakalım.

iyiki bu işten çıkmış. internetten giyim ayakkabı alınmaz. bir kez aldım pişman oldum. large ısmarladım. small geldi. geri iadede yapamadım çünkü karşınızda bir muhatap yok. telefonları açan yok. giyim kuşam mağazada üzerine giymeden denemeden alınmaz.

2012 yılına gireceğimiz şu günlerde böyle bir ön yargının olması ve bu ön yargının umursamaz bir e-ticaret markası nedeniyle yapılıyor olması ise tüm piyasayı etkileyen bir durumdur. Olayın daha da vahim olan kısmı ise bu yorumu tam olarak 11 kişinin beğenmiş olması ve sadece 4 kişinin bu yoruma katılmaması.

NotBu yazının son aşamalarına geldiğimde tekrardan sayfayı güncelledim ve rakamlar tam tamına ikiye katlanmış durumda. Bu olumsuz deneyime destek veren 22 kişi olmasına rağmen, sadece 8 kişi bu yorumu beğenmediğini ifade etmiş.

İşin online itibar yönetimi kısmına gelmek gerekir. Bu haber görüldüğü üzere, İpekyol ve Trendyol markalarının geçtiği bir haber ve altında ise belki de farklı bir markadan yaşamış olduğu kötü bir deneyimi yorum olarak yazmış bir kullanıcı. Bu kullanıcının yorumundan da görüldüğü üzere, artık bu kullanıcıyı bir daha internet üzerinden alış veriş yapmaya yöneltmek imkansız gibi. Hal böyleyken, burada uygulanabilecek bir çok  farklı strateji bulunmaktadır. Bu kötü deneyimi, muhteşem bir deneyime çevirmek aslında bir çok e-ticaret markasının önüne serilmiş bir fırsat ancak haber ve yorum yapıldıktan neredeyse tam 1 gün geçmesine rağmen hiç bir aksiyon alınmamış durumda. Eğer bu yazıyı okuyanlardan bir tanesi de e-ticaret sektöründe yer alan bir yönetici ise, buyrun sahne sizin.

  1. İpekyol’dan bir yetkili bu haberin altına, Mehmet Orhan adlı kullanıcıya hitaben bir yanıt yazabilir. Bu yanıt içerisinde, kullanıcıyı gülümsetebilecek küçük bir jest ya da hediye sunulabilir.
  2. Trendyol’dan bir yetkili de aynı şekilde yanıt verebilir. Ancak; burada İpekyol’un yerleşik, Trendyol’un ise dijital mağazasının olması nedeniyle, İpekyol’a daha fazla yük düşmektedir. Öncelikli olarak bu yanıtı vermesi beklenilen marka kesinlikle Trendyol’dur.
  3. E-Ticaret sektöründe yer alan herhangi bir markadan bir yetkili Mehmet Orhan adlı kullanıcıya hitaben bir yanıt girebilir. Bu kullanıcının yaşadığı deneyimin, alış veriş yaptığı marka ile kısıtlı bir durum olduğunu ve kendi markalarından alış veriş yapan hiç bir kullanıcının bu şekilde bir durum ile karşılaşamayacağını belirterek, küçük bir hediye ya da jest sunabilir. Böylelikle, bir çok kişinin takip ve ziyaret ettiği bu haber başlığı altında, word of mouth pazarlama yöntemiyle kendisinden çok kısa sürede sosyal ağlarda da bahsettirebilir.
Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Temmuz 20, 2019
Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Mayıs 26, 2019
×
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish