Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Festival Havasında Düğün

  • Kasım 14, 2019
  • by

Müzik hayatımızın her alanında yer alan önemli öğelerden. Sokakta yürürken geçtiğimiz kalabalıkların ardında gizlenmiş bir melodi ya da bir şarkı vardır hep, ya da sessizliğin yarattığı dinginlik vardır sakin sokaklarda. Hüzünlendiğimizde ya da büyük bir sevinç yaşadığımızda anında dinlediğimiz müzik türü de buna paralel olarak değişim gösterir. Bunlarla beraber belli müzik türleri insanoğlu üzerinde belirli duygu ve düşüncelerin hissedilmesine ve ortaya çıkmasına olanak sağlar. Nasıl ki kalabalık müzik topluluklarının eşliğinde dinlenilen ritimli ve yüksek sesli müzikler insanlarda coşkulu bir hava yaratıyorsa, yavaş ve dingin müzikler de tam tersi etki yaratabilmekte.
Siz de sadece müziğin bu etkili gücünü kullanarak düğününüze hakim olacak atmosferi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Özellikle hareketli parçalar çalan bir orkestra tören boyunca herkesin eğlenceli dakikalar geçirmesini garanti eder.
Sadece törene eşlik edecek sabit bir orkestrayla yetinmek zorunda da değilsiniz. Birçok müzik festivalinde sıkça rastladığımız gezici çalgı toplulukları geçtikleri sokaktaki insanları da müziğin etkisine alır, böylece ortaya kolektif bir eğlence ortamı çıkar. Sevdiklerinizle tören mekanına ilk adım attığınız andan itibaren size eşlik edecek bir müzisyen topluluğunun oluşturacağı festival havası sayesinde de sevdiklerinizle çok daha aktif ve eğlenceli dakikalar yaşayabileceksiniz.
Aslında Türk kültüründe bunun benzer bir uygulamasına sıkça rastlıyoruz, özellikle de İç ve Doğu Anadolu’da. Düğün günü gelin evinden düğün alayıyla birlikte alınır. Alaya davul, zurna gibi çeşitli Türk çalgıları eşlik eder. Bu, düğün gününün önemli aktivitelerindendir ve bu alaya eşlik eden kalabalık için de en eğlenceli anlardan biridir.

Kültürel olarak alışık olduğumuz için davetlilerinizin, yaratacağınız bu müzik şölenine büyük bir şevkle katılmaları çok muhtemel. Ayrıca farklı olarak değişik kültürlerin müziklerinden de yararlanabilirsiniz. Örneğin, geleneksel Meksikalı müzisyenlerden oluşan ‘Mariachi’ler renkli kostümleri (kocaman şapka, panço ya da işlemeli ceketleri) ve hareketli parçalarıyla tanınırlar. Bu yüzden de bulundukları mekandaki insanları kolayca etki alanlarına aldıkları görülmektedir. Bu ya da tercih edeceğiniz müzik türüne ait başka bir toplulukla düğün gününüzü herkesin gözünde eğlenceli ve ilginç kılmanız çok kolay.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×