Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Ebegümeci ve Ebegümeci Çayinin Faydalari

  • Kasım 22, 2019
  • by

Tohum, yaprak ve kökünün karışımından hazırlanan suyu ile gargara yapılarak ses kısıklığı, kadınlarda beyaz akıntı ve ağız kuruluğu giderilir, ağız boşluğu ve kadınlarda idrar yolları iltihabı kurutulur, gastrit tedavi edilir, anne sütü arttırılır.

Kurutulmuş kökleri suda haşlandıktan sonra kabızlık halinde ve ağız enfeksiyonlarında içilir. Köklerinin haşlanmasından buğday unu ile hazırlanan merhemi, şişlerin tedavisinde kullanılır.

Ebegümeci çayı; içerdiği tanenden dolayı iltihaplı ve tahriş olan mukozanın tedavisinde oldukça başarılıdır. Ağız boşluğu ile bademcik ve gırtlak iltihabını kurutur, bronşit ve nefes darlığını giderir, akciğer amfizemini iyileştirir, mide ağrısını dindirir, kabızlık, bulantı ve kusmayı önler, bağırsakların çalışmasını düzenler, göğsü yumuşatır, balgam söktürür. Mide ülserini tedavi eder, üst solunum yolları iltihabını kurutur. Sigara tiryakilerinin sabah öksürüklerinde, ateş düşürmede, idrar yolları tıkanıklığında yararlanılır.

Ebegümeci çiçeği + sığırkuyruğu + gelincik çiçeği karışımı daha etkilidir.
Çay suyu ile yapılan gargarada, bademcik iltihabı, ağız kuruluğu ve ses kısıklığı giderilir.

Banyosu; damar iltihaplanmalarının kurutulmasında , basur, çıban ve yaraların iyileştirilmesinde fayda sağlamaktadır. Sinirliot ile birlikte daha etkilidir.

Usaresi; harici kullanımlarda toksinleri vücuttan atar, burun kanamalarını durdurur.

Ebegümeci + çuha çiçeği kökü + mayıs papatyası karışımı bal ile tatlandırılarak; öksürük, boğmaca, astım ve şeker hastalıkları için dahilen alınır. Şeker hastalarının tatlandırması gerekmez.

Not: Ebegümeci; uygun karışımlarda güçlü bir takviye edici özelliğe sahip olmakla beraber uygun olmayan karışımlarda kendisi etkili olmadığı gibi karışımdaki diğer bitkilerin de etkili olmasını önler.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×