Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Detoks Yapmanın Faydaları

Sağlığına önem veren birçok kişi, yılın belirli zamanlarında detoks uygulayarak arınmaktadır. Detoks, zaman içerisinde vücudumuzda biriken zararlı maddelerin sağlıklı bir biçimde vücuttan arındırılmasına verilen isimdir. Vücut sağlığı için dengeli beslenme, hareketli bir yaşam tarzı yanında belli aralıklarla detoks yapmanın faydaları da  oldukça büyüktür. Bu sayede, vücuttaki zararlı maddeler dışarıya atılmakta, sağlıklı bir şekilde kilo verilmekte, metabolizmanın işleyişi düzenlenerek daha dinç ve sağlıklı kalmaya yardımcı olmaktadır. Detoks yapmanın faydaları sayılamayacak kadar fazladır.

Belirli aralıklarla detoks yapmak, vücudumuzda bulunan sıvıların asitleşmesini engelleyerek zarar verici boyuta ulaşmasını önler. Vücudumuzdaki asit baz dengesini en iyi ayarlayan uygulamalardan biridir. Detoks yapmanın faydaları, hem metabolizmanın hızlanmasını sağlayıp daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmanıza yardımcı olur hem de yaşlanma sürecinizi kısaltır. Birçok detoks uygulaması mevcut olsa da uygulanabilecek en kolay detoks yolu, bitkisel çaylardan faydalanmaktır. Diğer yöntemlerde, belirli süre boyunca birçok gıdayı beslenmemizden çıkarmamız gerekmektedir.

Detoks çayı ile sağlıklı bir şekilde kilo verilmekte, metabolizma hızlanmakta ve vücut yenilenmektedir. Çay tüketimi ile yapılan detoks birçok kişi tarafından kolaylıkla uygulanabilir olması ve sonuçlarının sevindirici oluşu nedeniyle tercih edilmektedir. Şimdi de , detoks çayının nasıl hazırlandığını belirtelim:

Detoks Çayı Hazırlama Detoks çayı, vücutta biriken zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olan çeşitli bitki türlerinin bir araya getirilmesi ile hazırlanan bir karışımdır. Dilerseniz hazır detoks çaylarını da kullanabilirsiniz. Detoks yapmaya karar verdiyseniz, aktardan öncelikle meyan kökü, nane, ısırgan, limon otu, dul avrat otu, sultan otu ve aynısefa bitkilerinden almalısınız. Tüm bu bitkileri çaydanlığa koyup kaynamaya bırakın , bir süre demlendikten sonra içebilirsiniz.

Detoks çayında bulunan meyan kökü, hem ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur hem de ciğerlerin sağlığı için faydalıdır. Nane, sinir sistemine olduğu kadar mideye de çok faydalı bir bitkidir. Sindirimin rahatlatılmasına katkıda bulunur. Sultan otu bitkisi de sindirim sistemini iyileştiren bir yardımcıdır. Isırganın içeriğinde bulunan demir, kanın temizlenmesi açısından faydalıdır. Aynısefa çiçeği bitkisinde bulunan flavonoidler, vücutta meydana gelebilecek iltihap, enfeksiyon gibi durumlara karşı olumlu etki göstermektedir. Detoks çayında bulunan limon otu ile de, hem böbrekler hem de pankreas zararlı maddelerden temizlenmektedir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×