Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

BPS maddesi annelik içgüdülerini değiştirebiliyor…

  • Temmuz 21, 2019
  • by

Kozmetik ürünleri arasında bulunan rujlar, deodorantlar ve parfümlerde bolca BPS maddesi bulunuyor. Bu madde ise annelik içgüdülerini zedeliyor.

Anneliğe özel olan davranışlarda bozukluk etkisi yaratıyor

BPS maddesinin düşük oranlarda alınması bile çocuğun ihtiyacını gidermek isteyen annelerin kapasitelerine etki ediyor. Bu araştırmalar fareler üzerinde denenmiş olup, anneliğze özel olan davranış biçimlerinin bozulması ve yavrularının ölüm oranlarında ciddi oranda artış gözlemlenmiş.

Düşük dozda verilen BPS, anneliğe özel içgüdüleri zayıflaramasının yanında %10 civarı yavru farelerinde ölümüne sebep olmuş. Yapılan deneylerde kg (kilogram) başına 2 microgram BPS maddesi alan dişi farelerin yavrularını öldürmekle beraber aynı zamanda ilgilenmediği de gözlemlenmiş. Daha fazla oranda verilen bu maddenin sonucunda ise, yavruların beslenmesine yardımcı olmak ve onlarla ilgilenmek yerine daha çok zamanı yavruları ile harcamış durumda. Aynı farelerde hiperaktfilik, zorlayıcı tavırlar ve yavrulara karşı daha fazla agresif oldukları gözlemlenmiş.

BPS maddesine alan anneleri dişi yavrularınında yuvada dha az zaman harcadığı ve obsesif davranışlar içerisinde olduğu gözlemlenmiş.

BPS maddesi biberon ve saklama kapları içerisinde de bulunuyor

Biberon ve saklama kapları

BPS maddesini içerisinde barındıran bakım ürünleriyle beraber aynı zamanda bebeklerin biberonlarında ve gıda saklama kapları içinde de bulunduğunu belirtiliyor.

Bisphenol S (BPS), yaşayan canlıların sağlıklarını olumsuz yönde etkilediği düşünülerek, plastik bileşenlerinde yer alan BPA’ın yerine kullanılmaktaydı. Son dönemlerde yaygın olarak kullanılan BPS’nin etkileri konusunda ise çok az sayıda çalışma bulunuyor.

BPS nedir?

“Bisphenol S (BPS) is an organic compound with the formula (HOC6H4)2SO2. It has two phenol functional groups on either side of a sulfonyl group. It is commonly used in curing fast-drying epoxy resin adhesives. It is a bisphenol, and a close analog of bisphenol A (BPA) in which the dimethylmethylene group (C(CH3)2) is replaced with a sulfone group (SO2).”

Op. Dr. Betül Görgen

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

Bebek ve Oyun

Bebek ve Oyun

Aralık 01, 2019
2020 Kısa Saç Modelleri

2020 Kısa Saç Modelleri

Kasım 30, 2019

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×