Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum, Muğla ilinin güzide ilçelerinden bir tanesidir. Bodrum, ilin en meşhur ilçesi olmakla beraber Türkiye’de bulunan tatil yöreleri arasında da oldukça popüler bir tatil beldesidir. Bodrum ismi yıllar öncesine dayanır. Antik çağda ismi Halikarnasos ’tur. Bu isim zaman içerisinde yerini, adına ithaf edilen Aziz Petrus ‘a bırakmıştır. Şehir uzun süre Petrium adıyla anılmıştır fakat daha sonraları Petrum, Potrum ve en nihayetinde günümüzde ki ismi Bodrum’a kavuşmuştur.

Bodrum ili öylesi yeşildir ki 557 km² lik yüzölçümünün % 61,3’ü ormanlık alandır lakin son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle meydana gelen yangınlar orman alanında ciddi bir kayıp oluşturmuştur. Bodrumda yaz ayları sıcak ve kurak kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Bodrum 1970 ile 2004 seneleri arasında hiç kar görmemiştir. 2004 yılında yağan kar medyada da geniş yankı bulmuştur. İlçe yerli turistten çok yabancı turist ağırlamaktadır. Her türlü insanın tatilden beklentisini karşılayacak bir yöre olması bu hususta büyük önem arz eder. Gece hayatının en canlı yaşandığı yüzlerce barı olan eşsiz bir yerdir. Ayrıca Halikarnas adlı gemi ile denize açılan Türkiye ve Dünyanın en dikkat çekici diskolarından birine sahiptir.

Her insanın hayatında en az bir defa gezip görmüş olması gereken bir yerleşim yeridir. Ailenizle, sevgilinizle, arkadaşlarınızla gelip keyifli vakit geçirebileceğiniz denizin güneşin kumun tadını doyasıya çıkarabileceğiniz ender kentlerden biridir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×