Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Beyaz Lahananın Sağlığa 10 Faydası

Vitamin deposu olan sebzelerin başında gelen beyaz lahana, özellikle kış aylarında sürekli sofrada bulundurulması gereken besinlerden biridir. İçerdiği B, C ve E vitaminlerinin yanında magnezyum, potasyum ve demir minerallerini de içeren beyaz lahana, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserden korur. Ayrıca beyaz lahana sağlıklı zayıflamada, çok faydalı bir besindir. Daha birçok faydası bulunan beyaz lahananın sağlığa 10 faydasını sizlerle paylaşıyoruz;

1.Güçlü Antioksidan Özelliğe Sahiptir: Beyaz lahana antioksidan özelliği sayesinde hem kanserden korur hem de vücutta oluşan karaciğer yağlanması, obezite gibi sorunlara büyük fayda sağlar. Ayrıca zayıflamak için yapılan diyetlerde, toksin arındırıcı ve tok tutucu özelliği ile destekleyici olarak tüketilmektedir. Haftada iki gün düzenli olarak beyaz lahana tüketirseniz mide, akciğer, prostat kanserlerinden korunabilirsiniz.

2.Vitamin Deposudur: C vitamini deposu olduğu bilinen beyaz lahanayı, çiğ olarak kullanmanın faydaları da çok büyüktür. Salatasını yaparak veya suyunu içerek kullanabileceğiniz beyaz lahana, idrar söktürücü özelliği ile faydasını gösterir. Ayrıca yapraklarını haşlamak suretiyle, haftada iki gün suyunu içerseniz vücudunuzdaki tüm toksinlerden kurtulabilirsiniz. C vitamini alımı için, lahananın vitaminin kaybetmemesi adına kısa süreli pişirmekte ve taze tüketmekte fayda vardır.

3.Bağışıklığı Güçlendirir ve Hazmı Kolaylaştırır: İçeriğinde bulunan kükürt sayesinde hastalıklara karşı koruyan beyaz lahana, hastalıkta iyileşme sürecini hızlandıran bir besindir. Ayrıca ülser ve gastrit sorunlarından koruyucu özelliğe sahiptir.

4.Bağırsakları Korur: Zengin bir lif kaynağı olan beyaz lahana mide ve bağırsak hastalıklarına karşı, koruyucu bir etkiye sahiptir. Özellikle çiğ tüketildiğinde, bağırsakların çalışması üzerindeki etkisi daha fazladır.

5.Göz Sağlığını Güçlendirir: İçeriğinde bulunan beta-karoten, A vitaminine dönüşür ve göz sağlığına büyük fayda sağlar. A vitamini özellikle gece görme sorunu yaşamamanız için, göz fonksiyonlarının artmasını sağlar. Gözlerin hızlı şekilde yaşlanmasını engeller.

6.Akne Oluşumunun Önüne Geçer: İçeriğinde yer alan kükürt sayesinde sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandıran beyaz lahana, ayrıca akne tedavisinde de etkili bir besindir.

7.Zayıflamada Büyük Rol Oynar: En düşük kalorili sebzelerden olan beyaz lahana, zayıflama diyetlerinde en çok tercih edilen besinlerdendir. Diyet süresinde sebze yemeği, çorba, salata ya da haşlanmış lahana suyu olarak tüketilir. Tok tutucu özelliği ve sıvı atımını hızlandırması sayesinde, zayıflamada etkili rol oynamaktadır.

8.Kemikleri Güçlendirir: İçeriğinde bulunan magnezyum, kalsiyum ve potasyom sayesinde, kemikleri ve kasları güçlendiren beyaz lahana, kemik erimesi riskinin önüne geçmektedir. Yaşlılık döneminde daha sağlıklı kemiklere sahip olmak ve kemik kırılmalarını engellemek için, bolca beyaz lahana tüketmek gerekmektedir.

9.Kalbi Korur ve Kan Basıncını Düzenler: Beyaz lahana içeriğinde bulunan potasyum minerali nedeniyle, etkili bir kan basıncı düzenleyicidir. Bu nedenle kalp hastalıklarından korur ve yüksek tansiyonun zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

10.Vücudu Toksinlerden Arındırır: İdrar söktürücü özelliğe sahip olan beyaz lahana, selülit tedavisinde de etkilidir. Düzenli şekilde salatasını tüketmek veya suyunu içmek, selülitlerin azalmasına yardım edecektir. Kadınların regl döneminde vücutlarında oluşan hormonal ödemlerde, lahana suyu ya da çorbası içerek vücuttan atılabilir. Beyaz lahananın sağlığa 10 faydası, bu kadarla kalmamaktadır. Bu nedenle mümkün oldukça beyaz lahana tüketmek, sağlıklı bir seçim olacaktır. Beyaz lahanayı turşu, çiğ salata, çorba olarak ve haşlayıp suyunu içerek tüketebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

REKLAMLAR
Kategoriler

×