Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

BES Otomatik Katılım

BES Otomatik Katılım Uygulamasının Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminde otomatik katılıma dahil olacaklar, sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı bir işyerinde çalışanlar ile 45 yaşını doldurmayan tüm çalışanlardır. BES otomatik katılım uygulamasının özellikleri ve avantajları nelerdir? İşveren, çalıştırdığı personel için belirtilen oranlara uyarak kesinti yapacak ve anlaşmış olduğu bireysel emeklilik şirketine ait plana, bu kesintileri aktaracaktır. BES otomatik katılım uygulaması kapsamında ayrıca çalışan katkı payı ödemesi yapmayacaktır. Daha önce bireysel emeklilik sistemine katılmış olan çalışanlar, bu sözleşmelerini sisteme devredemezler. Otomatik katılım uygulaması kapsamında yeni bir sözleşme oluşturarak sisteme girebileceklerdir. Tüm bireysel emeklilik işlemleri, işveren tarafından gerçekleştirilecektir. İşveren, otomatik katılım uygulamasında ödenen katkı payları, ödemelerin tahsilatı ve takiplerinin sorumluluğunu alacaktır.

İşveren tarafından otomatik katılım uygulamasına ait düzenleme ve yükümlülüklere uyulmaması halinde ,yapılan her ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işveren için 100 TL idari para cezası uygulaması yapılacaktır. Çalışanlar,katkı paylarının faiz içeren ya da faiz içermeyen fonlarda değerlendirilmesine dair tercihlerini belirtebileceklerdir. İşveren bu esnada, çalışanların tercihlerini almak ve tercihte bulunulmaması durumunda ise çalışan adına tercihte bulunmaya ve çalışana ait bilgileri bireysel emeklilik şirketine göndermeye yönelik bir yükümlülük almaktadır. BES Otomatik Katılım Uygulaması Hangi Avantajları Getiriyor? Bireysel emeklilik sisteminde otomatik katılım, çalışanların sisteme giriş aidatı ve uygulanan yönetim gideri gibi kesintilere maruz kalmadan ilgili plana dahil olma avantajı sağlamaktadır. Otomatik katılıma dahil olan katılımcı yalnızca fon işletim gideri kesintisine tabi olmaktadır.

Katkı payının tutarı, brüt maaş hesaplandığında en az 3 oranında bir ödeme yapılması gerekiyor. Belirtilen oranı iki katı kadar arttırmak ya da 1 azaltmak konusunda ya da ödenen katkı payına limit getirme konusunda Bakanlar Kurulu yetkilidir. Ödenmesi gereken katkı payı tutarı, çalışana ödenen ücretin ödenmesinin ardından ilk iş günü bireysel emeklilik şirketine aktarılmak durumunda. Zamanında aktarılmayan ya da geç tarihte aktarılan katkı payı, çalışanın birikiminde bir kayıp oluşturacağından işveren bu konu hakkında sorumluluk taşıyacaktır. Çalışanın almış olduğu maaşa göre ödeyeceği katkı payı tutarı ise 312 TL’yi aşamamaktadır. Ancak çalışanın isteği doğrultusunda ödeyeceği katkı payı tutarı yükselebilmektedir. Katılımcının daha fazla ödeme yaparak, daha yüksek tutarda bir birikim oluşturması ve emekli maaşının daha fazla olmasına olanak sağlanmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımdan cayma hakkı, sisteme girişten 2 ay sonra gerçekleşebilmektedir. Bu yönde bir talep kullanan katılımcıya ödemiş olduğu katkı payları kesinti yapılmadan kendisine 10 iş günü içerisinde geri ödenmektedir.

Fon toplam gider kesintisi bu ödemeden düşülmektedir. Katılımcı dilerse cayma hakkını kullanmadan katkı payı ödemesine ara verme seçeneğinden faydalanabilecektir. Cayma hakkını kullanmayıp, sisteme devam etmek isteyen katılımcılara ise hem devlet katkısı hem de bir kereye mahsus olmak üzere 1000 TL devlet katkısı ödenmektedir. Bu tutar, emeklilikte ödenmek üzere hesaba intikal etmektedir. BES otomatik katılım uygulamasının bir diğer avantajı da, katılımcılar emeklilik şartlarını gerçekleştirdikten sonra eğer 10 yıl süreli gelir sigortasından faydalanmak isterlerse, bu durumda birikim tutarlarının 5 i oranında devlet katkısından da faydalanacaklardır.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×