Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Berlin’de Gezilecek Yerler

Almanya’nın başkentidir. Dört milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir. Soğuk bir memlekettir. En sıcak zamanlarında bile hava sıcaklıkları yirmi dereceyi geçmez. Türk Diasporasının en yoğun olduğu kentlerden birisidir. İki yüz binden fazla Türk yaşamaktadır burada.

Sanatsal açıdan zengin bir kenttir Berlin. Müzeleri dünya çapında önem taşıyor. Birçok tiyatro, konser, opera ve flarmoni orkestrasına ve alanına sahiptir. Sinema dünyasının en önemli üç festivalinden birisi olan Berlin Film Festivali’ne en sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın sanatsal açıdan en önemli şehirlerinden birisidir. Yıl içinde binlerce yerli-yabancı
turist ve sanatseverin akınına uğramaktadır. Berlin Kitap Fuarı da son yıllarda çıkışa geçmiş ve edebiyat alanında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Şehir sebze ve meyve fuarıyla da dikkat çekmektedir. Vejeteryanların takip etmesi ve mutlaka görmesi gereken etkinliklerden birisidir bu.

Şehrin görmeniz gereken yerlerinden birisi Müzeler Adası’dır. Burası içerisinde beş farklı müzeyi barındırdığından dolayı Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Yıl içinde milyonlarca kişinin akın ettiği bu müzelerde 18. ve 19. yüzyıla ait sanat eserleri, heykeller, tablolar, Bizans dönemine ait eserler sergilenmektedir. Bergama Müzesi özellikle tavsiye edilir. Tüm ihtişamıyla öylece dikilen ve iki yüzyıl boyunca savaşlara meydan okuyan Brandenburg Kapısı da şehrin görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Televizyon Kulesi de şehrin görülmeye değer mimarilerinden birisidir. Fakat yükseklik korkunuz varsa uzaktan bakmakla yetinmeniz tavsiye edilir.

Graffiti sanatı ilginizi çekiyorsa East Side Gallery tam size göre. Burası Berlin Duvarı’nın parçalarından birisidir ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kavramsal sanatçıların ve ressamların yaptıkları resimlerden oluşmaktadır. Dünyanın en önemli açık hava galerilerinden birisidir. Üzerinde yüzden fazla sanatçının resimleri bulunmaktadır.

Tüm bu sanatsal koşturmaca sizleri yorduysa Berlin Şehir Parkı olarak da bilinen Tiergarten’de stres atmak isteyebilirsiniz. Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan parkta dinlenip karnınızı doyurabileceğiniz kafeler mevcuttur. Yöre halkının ve turistlerin uğrak mekanlarından birisi olan Tiergarten gezilecek yerlerin başında gelir. İçinde bulunan Zafer Sütunu’nu da görmeden geçmeyiniz. Yakın tarihe ilgi duyanların görmeleri gereken yerlerden birisi de betonarme yapılardan oluşan Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı’dır.

Alışveriş için Berlin’in merkezinde yer alan Arkaden ve Europa Center’a gidebilirsiniz. Çikolataya karşı konulmaz bir tutkunuz varsa Ritter Sport Müzesi görmeniz gereken yerlerden birisidir. Gireceğiniz herhangi bir caddede Türk restoranlarıyla karşılaşabilirsiniz. Dönerciler, kebapçılar, köfteciler, pastaneler zengin menüleriyle oldukça uygun fiyatlara hizmet vermektedirler. Türk olduğunuzu belirttiğiniz takdirde içecekleri ucuza veya bedavaya getirebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×