Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Beklentisiz Sevgi

Ne kadar sevebiliyoruz, karşılık beklemeden. Sevgimiz nelerle sınırlı.Yapabildiklerimiz kadarını mı istiyoruz karşı taraftan, yoksa daha fazlasını mı? Bizim yapamadıklarımızı karşı taraftan beklemek, haksızlık değil mi. Haksızlık bir yana, daha çok hayal kırıklığıdır aslında. Karşılıksız sevebilsek keşke…

Ama herkes bir şekilde menfaat dileniyor, karşı taraftan işte. İstemeden ya da isteyerek yapıyor bunu. İstiyor, doyumsuz bir şekilde. Doyumsuz diyorum, çünkü insanoğlu doyumsuzdur. Kendimizde bile bunu görebiliriz zaten. Hiçbir şekilde yeterli gelmiyor bize elde ettiklerimiz. Hep daha fazlasını ya da bir başkasını istiyoruz. Talepler karşı tarafın yapabilecekleri kadarıysa, ne ala. Ama karşı tarafın talebi karşılayamayacak durumda olması söz konusu ise; işte o zaman pürüzler ve isyanlar baş gösteriyor maalesef.

Dileğimiz, kimsenin alabildiğinden büyük beklenti içerisine girmemesi. Ama öyle olamıyor maalesef. Kısaca, doymuyoruz da denebilir buna. Zaten beklentilerimizi ne kadar düşük tutarsak, o kadar mutlu olmuyor muyuz?

Hiç gereği yokken çıkan tartışmaların sebebi de, çoğu kez bu beklenti meseleleridir. Sosyal ilişkilerde, aşk ilişkilerinde, aile ilişkilerinde hep bir beklenti silsilesi baş gösterir. Mutlu olma adına yapabileceğimiz en önemli şeylerden birisi; beklentilerin asgari düzeyde tutulabilmesidir.

Beklentisiz tabiî ki olmaz, ama hiç değilse azaltmamız gerekir beklentilerimizi. Tabiî ki mutlu olmak istiyorsak…

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×