Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Bebek ve Oyun

  • Aralık 01, 2019
  • by

Yeni anne – baba olmuş kişilerin en büyük eğlencesi bebekleridir. Eğer bebeğinizle ilk günlerinizi atlatmış, iş hayatına geri dönmüş ve artık eskisi gibi oyuna vakit kalmıyorsa acilen 24 saatinizi dakikası dakikasına planlamaya başlamalısınız. Bebeklerin iyi beslenmeye olduğu kadar oynamaya, sizinle vakit geçirmeye de ihtiyacı olur.

Psikologlar çocuk gelişiminde ilk altı yılın öneminin sık sık altını çiziyor. Bu nedenle anne veya anne adayı iseniz altı yıl boyunca çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek için kendinizi her daim fırsatlar yakalayın. Bebeğinizin dünyaya gelişinin ardından ilk altı yılını altın yıllara dönüştürmeyi başarın. Eğer bunu nasıl yapacağınıza karar veremiyorsanız ve iş hayatının yoğunluğundan yakınıyorsanız bu makale tam size göre demektir. İşte bebeğinizle oyun oynamanız için tavsiyeler:

Bebekler ve çocuklar etraflarında gördükleri her nesneyi yakından tanımak isterler. Etraftaki her obje onlar için kaçınılmaz bir oyuncaktır. Sizde anneleri olarak ilk oyun arkadaşı görevinizi başarılı bir şekilde yerine getirmelisiniz. Oyunlarda çocuğunuzun objeleri tanımasına fırsat verin. Konuşamasa dahi ona çevrede gördüklerinin isimlerini söyleyin, işlevlerini anlatın. Çocuğunuza ona vakit ayırdığınızı hissettirin. Ayaküstü oyunlar oynamak yerine oyun oynamak için randevulaşın. Çocuğunuz buna çok sevinecektir!

Oyun tercihinde asla bilgisayar oyunlarını tercih etmeyin. Çalışan birçok anne son zamanlarda TV, bilgisayar ve cep telefonunu sanal bakıcı olarak görüyor. Bu yanlışa siz düşmeyin. Uzmanlar, her seferinde ne kadar zararlı oldukları ve uzun süre kullanılmamaları konusunda uyarıyor. Uyarıları dikkate alın.

Bebeğiniz ile oyun oynamak size de iyi gelecek. Bebeğiniz ile güzel havalarda dışarıda vakit geçireceksiniz. Onun fiziksel gelişimine katkıda bulunacaksınız. Bebeğinizin sosyalleşmesi için de önemli bir görevi üstlenmiş olacaksınız. Üstelik uzmanlar, oynanan oyunların çocuklar arasında rekabeti, öfke nöbetlerini engellediğini vurguluyorlar.

Çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamayacak olan oyunlarla vakit kaybetmeyin. Unutmayın, amacımız sadece boş vakit geçirmek değil. Çocuğumuzla kaliteli zaman geçirirken amacımız, onu sosyal hayata hazırlamak, bizimle vakit geçirmesini sağlamak ve kelime dağarcığını geçirmek olmalı. Kısacası, oynamak için oynamayın.

Mutlu Bebek

Eğer aklınıza hiçbir oyun gelmiyor ve ya günümüz oyunlarını beğenmiyorsanız onlara kendi çocukluğunuzda oynadığınız oyunları öğretin. Çocukken oynadığınız oyunlar, çocuğunuzla oynadığınızda iki kat daha keyifli hale gelecektir.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

Son Makaleler

bebekve oyun

Bebek ve Oyun
×