Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

  • Kasım 01, 2019
  • by

Balıkesir’in ilçelerinden birisidir. Ege Denizi kıyısında yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistler için önemli turizm merkezlerinden birisidir. Rakımı bir metredir. Zeytincilik yöre halkının en önemli geçim kaynağıdır. Çam fıstığı ve turunçgillerden mandalina da önemli geçim kaynakları arasındadır. Ayvalık’a bağlı yirmiden fazla ada bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Kaşık, Poyraz, Alibey, Tımarhane ve Güvercinada’dır. Bu adalara düzenli olarak seferler düzenlenmektedir. Ayvalık’a oranla bu adalar daha az kalabalıktırlar. Alibey dışındaki adalar milli park ilan edilmiş olup yerleşim yasaklanmıştır.

Ayvalık’ta Akdeniz İklimi hüküm sürmesine rağmen imbat ve meltem rüzgarları sayesinde kavurucu sıcaklar bir nebze olsun kenti serinletmektedir.

Ayvalık’ta görülmesi gereken yerlerden birisi de Şeytan Sofrası’dır. Tüm Ayvalık’a ve adalarına tepeden bakmak istiyorsanız buraya mutlaka gitmelisiniz. Denize girmek için Sarımsaklı Plajları iyi bir tercih olabilir. Kilometrelerce uzanan sahilinde ister yüzebilir, ister güneşlenebilir, isterseniz de ailenizle birlikte oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Dini yapı açısından oldukça zengin bir yerdir Ayvalık. Dünyanın bilinen en büyük çanına sahip olan Taksiyarhis Kilisesi görülmeye değer önemli yerlerdendir. Ayvalık’ta kilise olarak inşa edilmesine rağmen sonradan camiye dönüştürülmeyen birkaç kiliseden birisidir. Örneğin Saatli Camii kilise olarak inşa edilip sonradan camiye dönüştürülen yerlerden birisidir. İç tasarımı da bu duruma uygun olacak şekilde değiştirilmiştir. Hamidiye Camisi Ayvalık’ın simgelerinden birisidir. Kırmızı taşlarla inşa edilmiş olup kubbesi tuğladandır. Ayvalık’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Ayazma Kilisesi adını içinde bulunan kutsal sudan almaktadır. Kemalpaşa Mahallesi’nde yer alan bu kilise geçmişte bir dönem zeytinyağı fabrikası olarak da hizmet vermiştir. Günümüzde ise müze olarak işletilmekte ve her yıl yerli – yabancı binlerce turistin ziyaretine ev sahipliği yapmaktadır. Agia Paraskevi Manastırı da Ayvalık’ta görülmeye değer yerlerdendir. Meryem Ana’nın mezarının burada olduğuna inanılmaktadır. Bu sebeple yabancı turistlerin de fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Geçmişte hazine avcıları tarafından ciddi biçimde zarar görmesine rağmen değerinden bir şey kaybetmemiştir.

Öğleden sonraları imbatı arkanıza alarak sahildeki balık restoranlarında güzelce karnınızı doyurabilirsiniz. Akşamları gerçekleşen çeşitli animasyonlar ve canlı müzik etkinlikleriyle gecelerinizin daha güzel geçmesi işten bile değildir. Deve güreşleri de gününüze renk katacak etkinliklerden birisidir. Ayvalık’a gidip de Ayvalık Tostu yemeden dönmeyiniz. Orada burada yediklerinize benzemez. Çaça balığı hafif bir tercih olacaktır. Yanında rakınızı istemeyi unutmayın ama aşırıya da kaçmayın. Temiz hava sizi çarpabilir. Karnınızı güzelce doyurduktan sonra yemek faslını Hoşmerim ile taçlandırabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×