Sosyal Medya

Güncel Eğitim ve Bilgi Makaleleri

Derideki gözeneklerin yağ ve bakteriler nedeniyle kapanması sonucu oluşan akne, özellikle gençlerde çok yaygın olarak görülen bir cilt problemidir ve doğru tedavinin uygulanmadığı durumlarda ciltte kalıcı lekelere neden olabilir. Unutulmamalıdır ki, aknelerin cildinizde iz bırakmaması için, sıkılmamaları ve mutlaka tedavi edilmeleri gerekir.  Aknelerinizden iz bırakmadan kurtulmak için, pahalı lazer tedavileri ve kozmetik kremler yerine evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler bulunmaktadır.

Akneli ciltlere evde uygulanan tedaviler ise temizlikle başlar. Cildinizi evde kolayca aknelerden arındırabilmenizin ilk adımı, gözenekleri içlerindeki bakterileri öldürerek açmaktır. Yüzünüzü su ve sabunla yıkamanız, yağların gözeneklerinizde toplanmasına engel olabilmektedir. Gözenekleri açılmış bir cilt, gerginleşecektir. Cildinizi temiz tutmanızı ve aknelerle başa çıkmanızı kolaylaştıracak, evinizde doğal ürünlerle kolayca uygulayabileceğiniz maskeler de bulunmaktadır. Bu maskelerle, kozmetik ürünlere yüksek ücretler ödemeden, evinizdeki bitkisel ürünlerle, cildinizdeki akne oluşumunu azaltabileceğiniz gibi, akne probleminizi iz bırakmadan giderebilirsiniz.

Akneli Ciltlere Evde Uygulanabilecek Doğal Maskeler

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz maskelerin başında ise yumurta akı maskesi gelmektedir. Bu maske sayesinde akneli cilt probleminizi, evinizde kolayca çözebilmeniz için ihtiyacınız olak tek şey bir yumurtanın akıdır. Çırpmadan yüzünüze süreceğiniz yumurta akını, kuruması için birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak cildinizden temizleyin.

Akne tedavisi için uygulayabileceğiniz bir başka doğal maske ise limon maskesidir. Limonun yağ dengeleyici ve mikrop öldürücü özelliği sayesinde, aknelere sebep olan yağ ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. Bu maske için gerekli olan malzeme iki adet limon kabuğudur. Soyduğunuz kabukları üç dakika boyunca iki çorba kaşığı suyun içerisinde bekletin ve sonrasında mutfak robotunuz yardımıyla püre haline gelecek şekilde ezin. Temiz cildinize, pamukla süreceğiniz limon kabuğu püresini, birkaç dakika cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Evinizde, akne tedavisinde kullanabilceğiniz diğer bir doğal ürün ise adaçayıdır. İki yemek kaşığı adaçıyını yarım ekmek kaşığı yulaf ezmezi ile karıştırarak bez bir torbanın içerisine koyun. Torbayı, bir litre kaynamış suyun içerisinde su ılıyıncaya kadar bekletin. Ilıyan su ile cildinizin akneli bölgelerini yıkadıktan sonra, cildinizi ılık su ile durulayıp, temizleyin.

Yorum Yapılmamış

Beğenebileceğiniz benzer makaleler

REKLAMLAR
Kategoriler

×